Limit zwolnienia wynosi 760 zł, a konkurs musi być ogłoszony w środkach masowego przekazu.
Czy zalicza się do nich także Internet? Art. 21 ust. 1 pkt 68 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=986597FBD780F29EC0C10DDC085E4DB2?id=80474]ustawy o PIT [/link]wprowadzający zwolnienie wymienia tylko prasę, radio i telewizję. Dlatego fiskus przez wiele lat uważał, że zwolnienie nie obejmuje wygranych w konkursach internetowych (np. [b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie nr FB 005A-569/ZL/04)[/b]. Ostatnio jednak zmienił zdanie. Pokazuje to interpretacja tej samej izby skarbowej (nr IPPB1/415-551/09-4/ES). O rozliczenie zapytała firma, która prowadzi młodzieżowy serwis. Jest to rodzaj interaktywnej gry komputerowej. Uczestnik loguje się i wykupuje pulę kredytową na rozmowę z wirtualną dziewczyną. Zdobywa za nią punkty – wraz z ich liczbą rosną jego szanse na nagrodę w konkursie.
Organizator nie potrąca podatku od wygranych do 760 zł. Czy słusznie? Tak. Internet jest bowiem środkiem masowego przekazu. Służy do publikacji określonych treści i kierowania ich do nieograniczonej i anonimowej liczby odbiorców. Inaczej niż np. strony korporacyjne skierowane tylko do pracowników.
Zwolnione z PIT są także nagrody w konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu (również do 760 zł). Nie muszą one być organizowane i ogłaszane w środkach masowego przekazu. Z interpretacji fiskusa wynika, że nieopodatkowane będą np. wygrane w zawodach sportowych oraz naukowym konkursie esemesowym.
Zwolnienie obejmuje też nagrody przy sprzedaży premiowej (chyba że są otrzymane w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą).