Tak uznał[b] dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 26 maja 2010 r. (nr IPPB2/415-173/10-3/AS)[/b].
Wnioskodawczyni brała udział w badaniu nowego leku na białaczkę, na którą jest chora. Poddana była testom. Z tego tytułu otrzymała rekompensatę za całkowite koszty podróży, które liczone były według kilometrów.
Spółka wystawiła informację PIT 8C, a podatniczka zapłaciła podatek od podanej kwoty. Uważa jednak, że nie powinna go odprowadzać, ponieważ rzeczywiście poniosła z tego tytułu całkowite koszty podróży.
Co więcej, jej zdaniem otrzymana rekompensata korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] (updof).
Niestety, jej opinii nie podzielił dyrektor izby. Powołując się na przepisy tej ustawy (m.in. art. 11 ust. 1), podkreślił, iż przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Za przychody należy zatem jego zdaniem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno pieniężną, jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika.