[b]- Małżonkowie chcą wynająć mieszkanie i rozliczać przychód ryczałtem. Jest między nimi wspólność majątkowa, ale mieszkanie zostało kupione przed zawarciem małżeństwa i wchodzi w skład majątku odrębnego żony. Czy żona musi złożyć oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu tylko przez nią (na podstawie art. 12 ust. 6 ustawy o ryczałcie)? Czy jeśli je złoży, mąż może płacić za nią podatek ze swojego rachunku bankowego? Czy można od razu płacić podatek co kwartał, czy taki wybór przysługuje dopiero w następnym roku?[/b]
[b]Odpowiada Przemysław Bogusz, doradca podatkowy, właściciel kancelarii Tubotax:[/b]
Osoba, która wynajmuje mieszkanie, może rozliczać się ryczałtem. Wynosi on 8,5 proc. niezależnie od wysokości przychodów. Jeśli mieszkanie wynajmują małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, opłaty czynszowe są ich wspólnym przychodem. Tak wynika z art. 12 ust. 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=77426]ustawy o ryczałcie[/link].
Zasada ta ma zastosowanie także wtedy, gdy mieszkanie wchodzi w skład majątku odrębnego jednego z małżonków (w tym wypadku żony). Art. 12 ust. 6 ustawy o ryczałcie mówi bowiem o istnieniu wspólności majątkowej, a nie o tym, że lokal ma być częścią majątku wspólnego. Ponadto zgodnie z art. 31 § 2 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=73422]kodeksu rodzinnego i opiekuńczego[/link] do majątku wspólnego wchodzą również dochody z majątku osobistego każdego z małżonków. Tak więc czynsz otrzymywany przez żonę z tytułu wynajęcia jej mieszkania zaliczany jest do wspólnego majątku małżeństwa.
Przychód może jednak być w całości rozliczany przez żonę. W tej sprawie trzeba złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie. Z art. 12 ust. 6 ustawy o ryczałcie wynika, że małżonkowie muszą złożyć to oświadczenie wspólnie. Należy to zrobić do 20 stycznia, a jeśli najem rozpoczyna się w trakcie roku – w terminie pierwszej wpłaty ryczałtu.