Najem stanowi odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodu (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT), choć może także istnieć najem, który prowadzony jest w ramach działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy).
Co do zasady wybór kwalifikacji i sposób rozliczenia przychodów z najmu należy do osoby oddającej rzecz w najem. Jeśli jednak przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą albo najem jest przedmiotem tej działalności, wynajmowanie nieruchomości traktowane jest jako pozarolnicza działalność gospodarcza.
Stosownie do art. 9a ust. 6 ustawy [b]dochody osiągane z najmu są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie o PIT (według skali lub stawką liniową)[/b], chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
[srodtytul]Atrakcyjny, ale nie dla wszystkich dostępny[/srodtytul]
Przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1E581296460C94FDD17E2ECD18560BC3?id=77426]ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne[/link] stosowane są do zysków z najmu czy dzierżawy wtedy, gdy umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
A to oznacza, że [b]podatnik, który ma zyski z firmowego najmu, nie opodatkuje ich ryczałtem[/b]. W jego przypadku ta forma rozliczenia z fiskusem nie wchodzi w grę, choć jest atrakcyjna, bo stawka podatku od przychodów z najmu wynosi jedynie 8,5 proc.