[b]Wynajmuję lokale w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Chcę zakończyć jej prowadzenie, ale nadal wynajmować te pomieszczenia. Czy dochody z najmu lokali znajdujących się w posiadanych przeze mnie nieruchomościach mogą stanowić przychód z najmu opodatkowany na zasadach ogólnych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a nie z działalności?[/b]
[b]Tak[/b]. Zgodnie z art. 10 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FC20E722F11E6FF508E2BB18D9F5792E?id=346580]ustawy o PIT[/link] odrębnym źródłem przychodów są: pozarolnicza działalność gospodarcza oraz najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa i inne umowy o podobnym charakterze, w tym dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Najem dla celów podatkowych może być traktowany jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub jako odrębne źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy. Wybór kwalifikacji i sposób rozliczenia przychodów z najmu należy do osoby oddającej rzeczy w najem.
Nie dotyczy to jedynie przypadku, gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą albo najem jest przedmiotem działalności.
Najem nieruchomości, który nie będzie przedmiotem działalności gospodarczej (po zaprzestaniu jej prowadzenia), będzie więc stanowił dla czytelnika odrębne źródło przychodów. Potwierdza to [b]interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 28 września 2010 r. (ITPB1/415-685/10/AK)[/b].