Zdarza się, że małoletnie dzieci zarabiają i bynajmniej te pieniądze nie są obojętne podatkowo. Ustawodawca wprowadził jednak specjalne zasady ich rozliczenia. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.) co do zasady dochody małoletnich dzieci podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dolicza się do dochodów rodziców. Pod warunkiem jednak, że rodzicom przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.
Taki sposób rozliczania rocznego dotyczy zarówno rodziców biologicznych, jak i adopcyjnych, bo zgodnie z ustawą doliczane są dochody dzieci własnych i przysposobionych.
Rozliczyć w zeznaniu rodziców nie można jednak dochodów dzieci z ich pracy, stypendiów ani z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku.
Jeżeli małżonkowie rozliczają się odrębnie, dochody małoletnich dzieci doliczają po połowie. Nie dotyczy to jednak małżonków, w stosunku do których orzeczono separację.
PIT/M
Żeby prawidłowo wykazać dochody dziecka w zeznaniu rocznym, rodzic musi dodatkowo wypełnić formularz PIT/M. Jest to informacja o dochodach małoletnich dzieci podlegających łącznemu opodatkowaniu z dochodami rodziców w roku podatkowym.