- Zainwestowałem w szwajcarskie obligacje. Z informacji uzyskanej od banku z siedzibą w Szwajcarii, zarządzającego moimi inwestycjami, dowiedziałem się, że część przechowywanych obligacji stała się w zeszłym roku przedmiotem pożyczki na rzecz innego podmiotu. Tytułem wynagrodzenia otrzymałem tzw. prowizję oraz rekompensatę utraconych przeze mnie korzyści, jakie uzyskałbym nadal posiadając papiery. Czy te kwoty podlegają opodatkowaniu w Polsce, a jeśli tak, to w jaki sposób? Nie zauważyłem, aby bank pobrał z tego tytułu jakieś podatki
– pisze czytelnik.
Z pytania wynika, że czytelnik otrzymał od pożyczkobiorcy papierów dwa świadczenia: prowizję (wynagrodzenie za oddanie do dyspozycji swoich papierów) oraz świadczenie odpowiadające zapewne odsetkom (i ewentualnie innym pożytkom) od pożyczonych obligacji, które otrzymałby nadal władając papierami (a otrzyma je teraz zapewne pożyczkobiorca jako posiadacz obligacji w określonych datach).
Nie mam wątpliwości, że obydwa rodzaje wynagrodzenia należy rozliczyć w Polsce, bo wchodzą one do ogółu przychodów czytelnika, które podlegają opodatkowaniu w kraju zamieszkania. Nie wydaje mi się, abyśmy mieli tutaj do czynienia z przychodami, które powinny podlegać opodatkowaniu tylko za granicą (zresztą nie zostały od nich pobrane podatki u źródła) lub są zwolnione z podatku.
Problemem może być natomiast to, z jakim źródłem przychodów świadczenia te są związane, a w konsekwencji jakie są zasady ich opodatkowania.