Art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT pozwala podatnikom obniżyć podstawę obliczenia podatku o wydatki na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
Ust. 7a tego przepisu wskazuje, że chodzi m.in. o kwoty zapłacone za zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji i ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności (z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego).
Wydatki te można odliczyć, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Jeśli podatnik odzyskał tylko część poniesionych wydatków, to w ramach ulgi może odliczyć tylko kwotę wydaną z własnej kieszeni.
W związku z tymi przepisami pojawia się pytanie, czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można obniżyć podstawę obliczenia podatku o wydatki na okulary. Problemem tym zajmował się Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty w odpowiedzi z 10 lutego 2006 (I/415-6.1-214/06/ZDB).
Z pytaniem zwróciła się podatniczka z orzeczoną niepełnosprawnością drugiej grupy z tytułu schorzenia narządu wzroku. Zapytała, czy może odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej zakup oprawek okularowych i soczewek do dali? Urząd skarbowy zgodził się z nią, że ma takie prawo.