Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę podatnika, któremu fiskus odmówił prawa do ulgi z tytułu wychowania dziecka. Sąd uznał, że odliczenie nie przysługuje jeśli dziecko – przyszły żołnierz zawodowy - w trakcie nauki pozostaje na utrzymaniu szkoły oficerskiej (sygn. akt I SA/Gl 1073/11).
Sąd potwierdził, że tzw. ulga z tytułu wychowania dziecka stanowi realizację konstytucyjnej zasady ochrony rodziny i małżeństwa, zgodnie z którą państwo w swojej polityce gospodarczej i społecznej uwzględnia dobro rodziny.
WSA: celem wprowadzenia preferencji podatkowej było częściowe zrekompensowanie osobom wychowującym dzieci nakładów poniesionych na ich utrzymanie i edukację
Ulga ta w swym założeniu objęła nie tylko dzieci małoletnie, ale również dzieci pełnoletnie. W myśl ustawy preferencję stosuje się odpowiednio do podatników utrzymujących pełnoletnie dzieci, m. in. w związku z wykonywaniem ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego.
Chodzi o dzieci do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż RP państwie. Pod warunkiem, że w roku podatkowym nie uzyskały one dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, z wyjątkiem renty rodzinnej.