Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną fiskusa w sprawie dotyczącej kwalifikacji podatkowej transakcji zbycia udziału w prawie użytkowania wieczystego (sygnatura akt: II FSK 696/11).
I choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to rozstrzygnięcie jest profiskalne, sąd kasacyjny podkreślał, że kierował się dobrem podatników.
Z daniną czy bez
Sprawa dotyczyła m.in. zbycia udziału w prawie użytkowania wieczystego, które podatnik sprzedał przed upływem pięciu lat od nabycia. I to właśnie skutki podatkowe tej transakcji ostatecznie wywołały spór z fiskusem. Podatnik uważał, że sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, która to sprzedaż nastąpiła przed upływem pięciu lat od nabycia, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W jego ocenie wynika to z literalnego brzmienia art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. c ustawy o PIT, który jako źródło z odpłatnego zbycia nieruchomości kwalifikuje tylko zbycie prawa użytkowania wieczystego. Ponieważ nic nie wspomina o zbyciu udziału w takim prawie – przychodu nie ma.
Podatnik uważał, że art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT zawiera katalog przychodów stanowiących przedmiot opodatkowania przychodów z nieruchomości i związanych z nimi praw majątkowych. Lista ta ma charakter zamknięty, co sprawia, że inne niż określone w nim przychody nie stanowią przedmiotu opodatkowania PIT.