PIT: Wszystkie przychody do rocznego zeznania

Formularz roczny wypełniamy na podstawie informacji otrzymanych od pracodawcy, zleceniodawcy bądź innego podmiotu, od którego dostaliśmy korzyści majątkowe.

Publikacja: 03.04.2013 08:42

Wynagrodzenie z etatu, umowy o dzieło bądź zlecenia powinno być wykazane w PIT-11. Tam też znajdziemy informacje o potrąconych przez płatnika zaliczkach na podatek.

W PIT-8C wpisywane są  natomiast świadczenia, od których nie pobiera się zaliczki. Tutaj można znaleźć wiele nietypowych przychodów.

Zaskoczeni mogą być zwłaszcza ci, którzy wzięli udział w akcji promocyjnej jakiejś firmy i otrzymali drogie prezenty. Zwolnienie z PIT przysługuje bowiem tylko wtedy, gdy wartość upominku nie przekracza 200 zł.

Klient, który dostał coś droższego, powinien otrzymać od darczyńcy PIT-8C z informacją o wysokości świadczenia. Oczywiście brak formularza nie zwalnia z obowiązku wykazania przychodu w zeznaniu rocznym.

Zwolnione z PIT są upominki, których wartość nie przekracza 200 zł

I odwrotnie – otrzymanie PIT-8C nie przesądza o tym, że wykazany w nim benefit jest obciążony daniną. Przede wszystkim musimy zastanowić się, czy faktycznie uzyskaliśmy korzyść majątkową (czyli osiągnęliśmy przychód podatkowy), a jeżeli tak, to czy nie przysługuje nam jakieś zwolnienie.

Gdy nasze wątpliwości są uzasadnione, powinniśmy wystąpić do autora formularza o korektę. Nawet jeśli to nie pomoże, nie musimy wpisywać świadczenia w zeznaniu rocznym.

Urząd skarbowy może się jednak zainteresować niezgodnością naszego rozliczenia z informacją PIT-8C (którą też przecież dostał). Tym bardziej że fiskus ma tendencję do szukania przychodów w różnych miejscach.

Przykładowo 13 lutego  w „Rzeczpospolitej" opisywaliśmy interpretację, z której wynikało, że podatek muszą płacić rodziny wielodzietne korzystające z przyznawanych przez gminę zniżek, np. na basen albo żłobek (na szczęście na nasz tekst szybko zareagował minister finansów, zapewniając, że w tej sytuacji daniny nie będzie). Inny przykład to interpretacja nakazująca opodatkować rodziców, którym umorzono opłaty za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej („Rz" z 26 lutego).

Z wyjaśnień fiskusa wynika, że opodatkować trzeba też:

- rekompensatę za naprawę szkód w przekazanym przez dewelopera mieszkaniu,

- refundację kosztów szkoleń dla pracownika, który zgodził się na rozwiązanie umowy o pracę w ramach programu dobrowolnych odejść,

- rabat na podłączenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej.

Wynagrodzenie z etatu, umowy o dzieło bądź zlecenia powinno być wykazane w PIT-11. Tam też znajdziemy informacje o potrąconych przez płatnika zaliczkach na podatek.

W PIT-8C wpisywane są  natomiast świadczenia, od których nie pobiera się zaliczki. Tutaj można znaleźć wiele nietypowych przychodów.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem