Nowelizacja przepisów ustawy PIT, która wejdzie w życie 1 stycznia 2014 r., zmieni art. 24 ust. 5d ustawy o PIT. Przepis w aktualnym brzmieniu umożliwia prowa dzenie bardzo efektywnej optymalizacji podatkowej.
Do końca 2013 r. w razie umorzenia przymusowego lub automatycznego udziałów nabytych w drodze darowizny uzyskany przychód z tytułu wypłaconego wynagrodzenia może zostać pomniejszony o koszt uzyskania przychodu, w wysokości wartości rynkowej umarzanych udziałów z dnia dokonania darowizny. Należy pamiętać, że darowizny między osobami zaliczanymi do tzw. zerowej grupy podatkowej (małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha) mogą być, po spełnieniu określonych warunków, zwolnione z opodatkowania podatkiem od darowizn. Jeżeli więc wartość rynkowa darowanych udziałów w dniu dokonania darowizny była bardzo wysoka, to przychód z tytułu przymusowego lub automatycznego umorzenia udziałów mógł nie wystąpić. W toku prac legislacyjnych nad nowelizacją dostrzeżono, że przepis umożliwia podatnikom obniżenie obciążeń podatkowych. Od 1 stycznia 2014 r. art. 24 ust. 5 ustawy o PIT będzie przewidywał, że w razie umorzenia przymusowego lub automatycznego udziałów nabytych w drodze spadku lub darowizny uzyskany przychód z tytułu wypłaconego wynagrodzenia może zostać pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, którymi są wydatki poczynione przez spadkodawcę lub darczyńcę na nabycie tych udziałów lub akcji.
Jeżeli więc wydatki te nie są wysokie (co zdarza się w szczególności, gdy udziały bądź akcje zostały nabyte po wartości nominalnej) – obdarowany z tytułu umorzenia udziałów osiągnie dochód podlegający opodatkowaniu 19 proc. PIT. Podatnicy, którzy otrzymali w darowiźnie udziały, powinni więc rozważyć, czy nie warto umorzyć ich w całości lub w części, jeśli umowa spółki na to pozwala, jeszcze przed końcem bieżącego roku.
Po 1 stycznia opisany mechanizm nie będzie przynosił korzyści podatkowych.
—oprac. olat