Państwo  Z.   są małżeństwem od lipca 2007 r., ale w tym roku po raz pierwszy chcą skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania dochodów osiągniętych w 2013 r. , bo  ich zdaniem  spełnione są ku temu  wszystkie warunki ,  jakie stawia przepis art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT). Chodzi  m.in. o pozostawanie przez cały rok w  ustawowym ustroju wspólności majątkowej.   Jedyna wątpliwość dotyczy faktu, że od 2012 r. pan Z. prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, czyli  na zasadach określonych  w art. 30c ustawy o PIT.  Ponieważ w 2013 r. działalność gospodarcza nie przynosiła  żadnych przychodów, pan Z. zlikwidował ją w listopadzie 2013 r.  W jego ocenie brak  dochodów z działalności powoduje, że  nie ma do niego zastosowania art. 6 ust. 8 ustawy o PIT.  Przepis ten wyłącza z możliwości wspólnego opodatkowania małżonków, gdy choćby jedno z nich było opodatkowane podatkiem liniowym.

W interpretacji podatkowej z 27 lutego 2014 r. (ITPB2/415-1107/13/MU) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy nie podzielił tej argumentacji .

- W roku 2013 do dochodów Wnioskodawcy miały zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.  Fakt ten wyklucza możliwość wspólnego  opodatkowania dochodów uzyskanych przez współmałżonków. Bez znaczenia jest w tej sytuacji, że Wnioskodawca w listopadzie 2013 r. zakończył prowadzenie działalności gospodarczej i w roku tym nie osiągnął żadnych przychodów z tego tytułu – uznał fiskus.