Fiskus bardzo szeroko rozumie pojęcie podatkowych przychodów. Uważa, że korzyścią majątkową jest także zwrot wydatków.
Przekonał się o tym mężczyzna, któremu zmarła matka. Poniósł koszty związane z pochówkiem – opłacenie zakładu pogrzebowego, wykupienie miejsca na cmentarzu, zorganizowanie przyjęcia. Udokumentował je fakturami i wystąpił do banku o zwrot wydatków z funduszu inwestycyjnego, którego uczestnikiem była matka. Pieniądze zostały zwrócone, a bank wystawił informację PIT-8C. Mężczyzna zapytał we wniosku o interpretację, czy to oznacza, że musi zapłacić podatek od otrzymanej kwoty. Twierdzi, że nie, gdyż zwrócone mu zostało dokładnie tyle, ile wydał na pogrzeb. Zysk jest więc zerowy.
Izba Skarbowa w Warszawie była innego zdania. Odwołała się do zasady powszechności opodatkowania, podkreślając, że PIT podlegają wszelkiego rodzaju przychody (z wyjątkiem wyraźnie wymienionych przez ustawodawcę).
Jedna z kategorii to tzw. przychody z innych źródeł. Ustawodawca wymienia je w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, ale jest to katalog otwarty. Jak zaznaczyła izba skarbowa, z przychodem z innych źródeł mamy do czynienia zawsze wtedy, gdy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe.
Taką korzyścią jest właśnie zwrot kosztów pogrzebu. Podstawą wypłaty tej kwoty jest art. 111 ust. 1 pkt 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych. Przepis ten mówi, że w razie śmierci uczestnika funduszu jest on zobowiązany na żądanie osoby, która przedstawi rachunki za pogrzeb, odkupić jednostki uczestnictwa do wartości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu oraz wypłacić tej osobie kwotę uzyskaną z odkupienia.