Często handlujesz w Internecie, uważaj na fiskusa

Osoba prowadząca liczne transakcje na Allegro może być uznana za podatnika VAT. Grozi to każdemu.

Aktualizacja: 24.10.2014 17:57 Publikacja: 24.10.2014 10:22

Nie trzeba rejestrować firmy, by zostać uznanym za przedsiębiorcę z tytułu handlu w Internecie

Nie trzeba rejestrować firmy, by zostać uznanym za przedsiębiorcę z tytułu handlu w Internecie

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Naczelny Sąd Administracyjny wydał w czwartek orzeczenie, które powinno stać się przestrogą dla wszystkich osób, które aktywnie handlują w internecie. Sąd uznał, że sprzedawca na Allegro, który sfinalizował kilkaset transakcji, prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT.

Choć sprawa, którą rozstrzygnął NSA, dotyczyła kolekcjonera monet, orzeczenie jest groźne dla wszystkich, którzy sprzedają w sieci. Fiskus stale bowiem monitoruje internet. Może się więc okazać, że nawet jeśli handlujący w internecie rozliczyli PIT od transakcji, urząd skarbowy zażąda od nich jeszcze zapłaty VAT.

W rozpatrywanej sprawie problemy kolekcjonera zaczęły się w połowie 2011 r., gdy fiskus postanowił przyjrzeć się jego aktywności w sieci. Urzędnicy ustalili, że w 2007 r. sprzedawał na Allegro monety. Wykorzystywał trzy konta internetowe i osobne konto bankowe. Sfinalizował ponad 700 transakcji na prawie 46 tys. zł. Dokonał też 39 transakcji zakupu numizmatów.

Jesteś przedsiębiorcą

Fiskus nie miał wątpliwości: w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o VAT mężczyzna prowadził działalność gospodarczą polegającą na systematycznej, odpłatnej sprzedaży monet za pośrednictwem portalu internetowego i podlegał VAT.

Kolekcjoner nie uważał się za przedsiębiorcę. Jego zdaniem sprzedaż monet kolekcjonerskich nie podlega VAT. Podkreślał, że kolekcjonerem jest od ok. 1989 r. Swój zbiór dostał od rodziców w 1999 r. przy okazji odpisania mu gospodarstwa. Kolekcja nie została wyszczególniona w umowie.

Aktywny jak firma

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę mężczyzny. Przypomniał, że działalnością opodatkowaną VAT jest działalność prowadzona w sposób profesjonalny, niezależny, ciągły lub ze stałym wykorzystywaniem swojego majątku. Takie cechy charakteryzują działalność skarżącego.

Rację fiskusowi przyznał też NSA. W jego ocenie aktywność skarżącego nie pozostawia wątpliwości: miała charakter działalności gospodarczej. Jak zauważył sędzia NSA Janusz Zubrzycki, w VAT nie ma znaczenia ani cel działalności, ani osiągnięcie zysku.

– Gdy prowadzony jest obrót, nawet tylko w celu wymiany, to transakcja podlega VAT, jeśli aktywność kolekcjonera wskazuje na to, że będzie prowadzona w sposób ciągły – mówił sędzia Zubrzycki.

Dodatkowym argumentem dla sądu był sam charakter przedmiotów, dla których ustawa o VAT przewiduje specjalną procedurę opodatkowania. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura kat I FSK 1577/13

Opinia dla „Rz"

Jerzy? Martini, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Martini i Wspólnicy

Gdy ktoś dokonuje więcej transakcji sprzedaży towarów np. z własnej kolekcji, niezwykle trudno wyznaczyć granicę między działalnością gospodarczą a działalnością niepodatnika. Na gruncie dyrektywy VAT wyznacznikiem działalności gospodarczej jest konieczność prowadzenia działalności w sposób stały, nieokazjonalny. Jeśli sprzedaż jest prowadzana na taką skalę, to osoba, która jej dokonuje, powinna być uznana za podatnika VAT. Narażają się na to zwłaszcza osoby regularnie handlujące w internecie, który jest stale monitorowany przez fiskusa. W szczególności za podatnika należy uznać osobę, która dokonuje też zakupów towarów w celu odsprzedaży. Regularne i częstotliwe zakupy oraz odsprzedaż kolekcjonowanych przedmiotów generalnie spełniają przesłanki działalności gospodarczej dla celów VAT.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem