Zastosowanie metody wyłączenia z progresją nie przewiduje technicznej możliwości rozliczenia straty uzyskanej z dochodu opodatkowanego za granicą. W formularzu PIT/ZG nie znajdziemy pozycji „strata".
Interpretacje podatkowe odnoszące się do tej problematyki, rozstrzygają nierzadko, że jeżeli podatnik osiąga stratę z tytułu najmu nieruchomości w jednym kraju a w drugim kraju osiąga dochód to jedynie dochód jest przedmiotem zainteresowania organów podatkowych na potrzeby wyliczenia efektywnej stopy procentowej mającej zastosowanie do dochodu opodatkowanego.
Skoro wpływ na wysokość podatku ma jedynie dochód to, można spotkać się z podejściem, że strata z najmu zagranicznego jest neutralna podatkowo i nie należy brać jej pod uwagę na potrzeby wyliczenia dochodu.
Oznacza to, że przychody i koszty z tego samego źródła jakim jest najem nie podlegają sumowaniu przy zastosowaniu metody podwójnego opodatkowania. Zgodnie z tym podejściem, dochód z każdego kraju powinien zostać zadeklarowany i rozliczony odrębnie. Dodatkowo interpretacje podatkowe wskazują, że skoro wpływ na wysokość podatku ma jednie dochód uzyskany za granicą to w przypadku straty na podatniku nie ciąży obowiązek dołączania do zeznania załącznika PIT/ZG.
Jest to podejście niekorzystne dla podatnika ponieważ skutkuje zawyżeniem wysokości dochodu z najmu zagranicą deklarowanego w zeznaniu podatkowym w stosunku do dochodu rzeczywiście osiągniętego w ujęciu ogólnym, tzn. z uwzględnieniem poniesionej straty.
Natalia Wytrykowska, doradca podatkowy w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce