PIT od najmu to ruletka, zależy od uznania fiskusa - interpretacja podatkowa

Skarbówka zgodziła się w jednej interpretacji na ryczałt od najmu sześciu mieszkań. Ale w innej uznała najem czterech lokali za działalność gospodarczą bez prawa do ryczałtu.

Aktualizacja: 01.07.2019 19:11 Publikacja: 01.07.2019 17:45

PIT od najmu to ruletka, zależy od uznania fiskusa - interpretacja podatkowa

Foto: MATERIAŁY PRASOWE

Ile mieszkań można wynajmować, by nie stracić prawa do prostego rozliczenia? Tego nie jest pewna nawet sama skarbówka, która w ciągu dwóch dni wydała w podobnych sprawach dwie sprzeczne odpowiedzi.

Czytaj też:

Podatek od najmu - uwaga na postanowienia umowy z najemcą ws. rozliczenia mediów

Podatek od najmu lokali - korzystne dla wynajmujących interpretacje podatkowe

W interpretacji z 18 czerwca (nr 0113-KDIPT2-1.4011.222. 2019.1.RK) fiskus zajmował się sprawą podatnika, który kupił sześć nowych lokali z myślą o ich wynajmowaniu. Napisał, że będzie to dla niego dodatkowych dochód i zabezpieczenie finansowe na przyszłość. Mimo iż jest wspólnikiem w dwóch spółkach z branży budowlanej, to najem nie będzie miał nic wspólnego z działalnością gospodarczą.

Chciał potwierdzić, że będzie to najem prywatny, który może rozliczyć ryczałtem. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał mu rację. Przypomniał, że przychody z najmu można zaliczyć do dwóch źródeł: najmu prywatnego (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT) albo działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT). Tylko przychody z najmu prywatnego prowadzonego poza biznesem mogą być opodatkowane ryczałtem według stawek 8,5 i 12,5 proc. (bez możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów). W innym przypadku zyski należy rozliczyć na zasadach ogólnych, według stawek 18 i 32 proc. Podatek płaci się od dochodów, czyli od przychodów odejmuje się koszty ich uzyskania.

Z kolei w myśl art. 5a pkt 6 ustawy o PIT działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

„Skoro czynności związane z najmem nie będą podejmowane w sposób przesądzający o prowadzeniu działalności gospodarczej, to przychody można zakwalifikować do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, jako tzw. najem prywatny" – napisał dyrektor KIS.

Podatnik może płacić ryczałt, jeśli poinformuje urząd skarbowy o wyborze tej formy.

Inną odpowiedź (nr 0114-KDIP3-1.4011.267. 2019.2.KS1) otrzymał 17 czerwca podatnik, który wynajmuje cztery mieszkania.

Napisał, że kupił je z myślą o dzieciach, ale rodzina zmieniła plany. Teraz zamierza je sprzedać i zbudować dom, ale wcześniej – żeby nie stały puste – wynajął je znajomym. Robi to bez pomocy pośredników.

Mimo to dyrektor KIS uznał, że mężczyzna nie może płacić ryczałtu, bo prowadzi biznes.

– Najem przez wnioskodawcę lokali spełnia wszystkie przesłanki uznania za działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o PIT – stwierdził dyrektor KIS.

Ile mieszkań można wynajmować, by nie stracić prawa do prostego rozliczenia? Tego nie jest pewna nawet sama skarbówka, która w ciągu dwóch dni wydała w podobnych sprawach dwie sprzeczne odpowiedzi.

Czytaj też:

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego