Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy rozstrzygnął w interpretacji (ITPB2/4511-715/15/IL), na jakich warunkach spadkobiercy mogą skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Z pytaniem w tej sprawie zwróciła się kobieta, która w październiku 2014 r. nabyła spadek po zmarłym ojcu. Wraz z bratem otrzymali po połowie hali magazynowej o powierzchni 340 mkw z częścią socjalną o powierzchni 60 mkw. Ojciec prowadził tam działalność gospodarczą. Również brat jest przedsiębiorcą, tymczasem ona nie prowadzi działalności gospodarczej. Kobieta zapytała, czy jeśli teraz sprzedadzą halę, to każde z nich będzie mogło niezależnie od siebie skorzystać z ulgi na cele mieszkaniowe.
Dyrektor Izby Skarbowej przypomniał w odpowiedzi, że sprzedaż nieruchomości podlega PIT, jeśli następuje przed upływem pięciu lat od jej nabycia. W opisanym przypadku nabycie nastąpiło w 2014 r., więc pieniądze ze sprzedaży hali co do zasady będą podlegały opodatkowaniu.
Kobieta może jednak skorzystać z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Nie zapłaci wówczas w ogólne podatku dochodowego pod warunkiem, że przeznaczy dochody ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Oznacza to, że zarówno ona jak i jej brat mogą sprzedać swoje udziały w hali magazynowej i niezależnie od siebie skorzystać ze zwolnienia z podatku.
Dyrektor Izby Skarbowej rozstrzygnął też, że sprzedaż hali magazynowej nie będzie miała związku z działalnością gospodarczą, gdyż hala nie była nabyta w celu odsprzedaży ani prowadzenia w niej działalności gospodarczej. Będzie to sprzedaż części majątku prywatnego osób fizycznych.