Skarbówka interpretuje przepisy dotyczące przesunięć majątkowych na korzyść małżonków. Uznaje, że przy sprzedaży rzeczy należy uwzględnić tylko jedną datę ich nabycia, od której liczy się moment zwolnienia z PIT.
Taką interpretację otrzymała podatniczka, której mąż kupił samochód w maju 2018 r. Zmarł w maju 2019 r., ale kilka dni wcześniej przekazał auto żonie w darowiźnie. Kobieta sprzedała samochód w czerwcu 2019 r. Zapytała, czy zapłaci podatek.
Problem wynika z faktu, że w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie rzeczy przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Kobieta nie miała pewności, czy datą nabycia jest maj 2018 r. (zakup przez męża) czy maj 2019 r. (darowizna dla żony). Tylko w tym pierwszym przypadku mogłaby uniknąć podatku.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że transakcja jest wolna od PIT. Przypomniał, że zgodnie z art. 31 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa. Według skarbówki należy tu zastosować orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczące sprzedaży nieruchomości. Zgodnie z uchwałą NSA z 15 maja 2017 r. (sygn. II FPS 2/17) datą nabycia nieruchomości jest dzień nabycia do majątku wspólnego małżonków. Po śmierci jednego z nich nie można przyjąć, że pięcioletni termin zwolnienia z podatku biegnie od daty nabycia nieruchomości w drodze spadku. Z kolei zgodnie z wyrokiem NSA z 19 grudnia 2017 r. (sygn. II FSK 33/17) darowizna nie powoduje nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT przez małżonka, do którego majątku wspólnego przedmioty te wcześniej już przynależały.
Darowizna między małżonkami pozostającymi we wspólności majątkowej małżeńskiej przenosząca składnik majątkowy z majątku wspólnego do majątku osobistego nie stanowi ponownego nabycia przez obdarowanego małżonka – uznał dyrektor KIS w interpretacji.