Brak ustalenia, od kogo pochodzi odwołanie, sprawia, że decyzja wydana w jego wyniku jest nieważna.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie stwierdził w niedawnym wyroku nieważność decyzji samorządowego kolegium odwoławczego odmawiającej małżonkom umorzenia zaległego podatku od należącej do nich nieruchomości. O umorzenie zaległości za lata 2011–13 do burmistrza zwróciła się żona.
Burmistrz odmówił, na co małżonkowie wnieśli odwołanie od samorządowego kolegium odwoławczego (SKO). W nagłówku i pod treścią tego pisma umieścili dane obojga. Pod pismem znalazł się jeden podpis, tj. nazwisko małżonków.
Kolegium rozpatrzyło meritum sprawy i utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. Nie przekonały go argumenty o trudnej sytuacji finansowej spowodowanej zaciągniętym kredytem i egzekucją komorniczą oraz złym stanie zdrowia. Organ odwoławczy przyjął, że odwołanie pochodzi od małżonków. Mażonkowie na niekorzystną dla nich decyzję SKO wnieśli skargę do sądu administracyjnego.
Podpisał się pod nią mąż. Znów powoływał się na trudną sytuację małżonków. Sąd stwierdził nieważność decyzji SKO, ale z zupełnie innych przyczyn niż te wskazane w skardze.