Podróże, kino, restauracja, kosmetyki. To wszystko może wrzucić w koszty i dzięki temu pomniejszyć podatek kobieta, która prowadzi bloga o życiu. Fiskus to zaakceptował.

Ta interpretacja robi furorę wśród blogerów i przedsiębiorców, którzy w założeniu pamiętnika w internecie zwietrzyli szansę na życie na koszt fiskusa. Eksperci radzą jednak zachować ostrożność.

– Nie wystarczy założyć bloga, żeby odliczać wszystkie życiowe wydatki. Urząd może drobiazgowo je sprawdzić podczas kontroli – mówi Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG. – Obawiam się, że zakwestionuje np. rozliczenie kosztów codziennego jedzenia, jeśli na blogu pojawia się tylko jeden wpis kulinarny na miesiąc.

Beata Hudziak, doradca podatkowy, partner zarządzający w kancelarii 8Tax, tłumaczy, że największe szanse na odliczenie wydatków związanych z blogiem mają ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Wyjaśnia, że blog może być podstawowym źródłem zarobku, ale też dodatkiem do firmy zajmującej się czymś innym.

– W każdej sytuacji koszty muszą jednak mieć związek z przychodem – przypomina Grzegorz Grochowina.

Życiowe wydatki próbują odliczać nie tylko blogerzy. Niektórym się udaje. Przedsiębiorca organizujący wesela może wliczyć w koszty testowanie posiłków w restauracjach. Ochroniarz powinien dbać o tężyznę fizyczną, wolno mu więc odliczyć karnet na siłownię. Księgowa musi chronić dokumenty, zaliczy więc do kosztów wydatki na psa pilnującego biura. Potwierdził to fiskus w interpretacjach.

Konrad Piłat, doradca podatkowy w KNDP, przypomina jednak, że interpretacja indywidualna chroni tylko tego, dla kogo została wydana. Sugerowanie się nią przez innych jest dość ryzykowne.

Nawet ci, którzy dostali od fiskusa pozytywną interpretację, nie mogą spać spokojnie. Skarbówka zastrzega bowiem zawsze, że kieruje się opisem sprawy przez podatnika. Jeśli podczas kontroli okaże się, że rzeczywistość się od niego różni, bo podatnik koloryzował, fiskus może zmienić zdanie. Konsekwencje? Zaległość, odsetki, a nawet grzywna z kodeksu karnego skarbowego.