Sprawiedliwość (NIE) dla wszystkich

Monroe County, rok 1987. W brutalnych okolicznościach ginie biała nastolatka. Do więzienia – za zbrodnię, której nigdy nie popełnił – trafia Walter McMillian (Jamie Foxx). Nikt nawet nie przygląda się dowodom wykluczającym jego udział w przestępstwie. Decyzja zostaje podjęta na podstawie zeznań Ralpha Myersa (Tim Blake Nelson, aktor bodaj najlepiej władający południowym akcentem w amerykańskim kinie), jedynego rzekomego świadka, którego – jak wnet się okazuje – szantażuje lokalny szeryf, chcący szybko zamknąć sprawę. Walter w celi śmierci, obok kilku innych czarnoskórych mężczyzn, czeka na wyznaczenie daty egzekucji. Zanim to jednak nastąpi, próbę odroczenia kary podejmuje Bryan Stevenson (Michael B. Jordan), świeżo upieczony adept harwardzkiego wydziału prawa.

Publikacja: 26.06.2020 18:00

Sprawiedliwość (NIE) dla wszystkich

Foto: materiały prasowe

Reżyser Destin Daniel Cretton, autor znakomitej „Przechowalni numer 12" (2013), sięga po wspomnienia Stevensona, wpływowego w Stanach Zjednoczonych prawnika i działacza społecznego, zaangażowanego w podobne postępowania przez blisko trzy dekady. Efektem tego jest opowieść o walce z krzywdzącym mechanizmem, mająca na celu uwolnienie niesłusznie skazanego na karę śmierci mieszkańca Alabamy, zaledwie jeden z przykładów w pełnej sukcesów karierze aktywisty.

Główny bohater, jakiś czas temu sportretowany także w dokumencie „W imię sprawiedliwości: Walka Bryana Stevensona o równouprawnienie", przypomina tu chodzącego świętego, z emfazą oddającego głos tym wszystkim, którym kazano milczeć. Jest ostatnim uczciwym – stoi w kontrze do źle skonstruowanego systemu w USA, opierającego się na uprzedzeniach i instytucjonalnym niemal rasizmie. Mężczyzna, chcąc uchronić jak najwięcej osób czekających w celach śmierci na krzesło elektryczne, pracuje za darmo.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Kataryna: Niezasłużone szczęście obrońcy ministra Romanowskiego
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Plus Minus
Nowa dyrektorka PISF: Dialog i transparentność to fundamenty mojej pracy
Plus Minus
J.D. Vance. Nawrócony na Trumpa
Plus Minus
Atomowe szachy poza kontrolą
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Lubił zapach pomarańczy