18 sierpnia 2020 roku… Mniej więcej dziesiąta rano, plac przed Narodowym Teatrem Dramatycznym im. Janki Kupały w samym centrum Mińska.
Naprzeciwko – gmach administracji (póki co) urzędującego prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, nad którym wisi jego oficjalna czerwono-zielona flaga. Na budynku teatru od strony fasady – sześć biało-czerwono-białych flag umieszczonych tam przez aktorów i pracowników teatru.
Ciekawa jest historia obu tych budynków i flag. Gmach Mińskiego Teatru Miejskiego powstał w 1890 roku według projektu Karola Kozłowskiego (polski architekt, twórca między innymi projektu Filharmonii Narodowej w Warszawie, spoczywa na Starych Powązkach), którego wnętrze projektował wówczas nie mniej słynny artysta Wasyl Maas. W 1917 roku Mińsk znajdował się w strefie walk I wojny światowej, a po upadku Rządu Tymczasowego w Pietrogradzie zapanowała tu dwuwładza. Z jednej strony działała Rada Miejska Mińska i lokalne ziemstwo, z drugiej – radykalna lewicowa rada deputowanych robotniczych i żołnierskich, w której było dowództwo bolszewickich oddziałów wojskowych oraz niewielu Białorusinów. Jeszcze w marcu 1917 roku wśród Białorusinów, na skutek wojny porozrzucanych po olbrzymich terytoriach Imperium Rosyjskiego, zrodził się pomysł powołania Kongresu Wszechbiałoruskiego, który zająłby się tworzeniem białoruskich organów władzy. Właśnie w tamtym okresie w środowisku organizacji wojskowych i uchodźców zyskała popularność biało-czerwono-biała flaga jako symbol wszystkich Białorusinów, niezależnie od tego, gdzie się aktualnie znajdują. Kongres Wszechbiałoruski udało się zwołać w Mińsku w grudniu 1917 roku. Uczestniczyła w nim imponująca jak na tamte czasy liczba delegatów – 1872 osoby ze wszystkich regionów Białorusi, również tych znajdujących się pod kontrolą niemieckich wojsk okupacyjnych. Lepszego i większego pomieszczenia na posiedzenia plenarne niż miejski teatr po prostu nie było. I właśnie wtedy nad budynkiem teatru po raz pierwszy zatrzepotała biało-czerwono-biała flaga. W protokole Zjazdu z 7 grudnia 1917 roku zanotowano następujące zdarzenie:
Przedstawiciel sekcji łotewskiej przy mińskim komitecie Rosyjskiej Partii Socjaldemokratycznej Ludwig Rezausskij: Jesteśmy za braterstwem wszystkich narodów. Podziały na narody nie powinny istnieć. (Wskazując na narodową białoruską flagę, mówi:) Porzućcie tę flagę! (straszny hałas, krzyki: won! Precz! Wielu rzuca się w kierunku mówcy. Zamieszanie w sali trwało, póki oratora nie wyprowadzono za scenę).