– Wyrazi on naszą wdzięczność wobec Rosjan, którzy tak dzielnie walczyli z nazistami – powiedział izraelski premier. Według „Jerusalem Post” Netanjahu konsultował się w tej sprawie z Władimirem Putinem. Projekt ma być związany z obawami Rosji wywołanymi przez podważanie wkładu Sowietów w zwycięstwo nad Trzecią Rzeszą .
Wkroczenie Armii Czerwonej w 1944 roku nam kojarzy się z mordami, grabieżami i gwałtami. Dla Polaków po prostu jedna okupacja zamieniła się na drugą. Dla Żydów, którzy przeżyli Zagładę i ukrywali się podczas niemieckiej okupacji, oraz tych w niemieckich obozach, przyjście Sowietów oznaczało jednak wybawienie. Widok czołgu z czerwoną gwiazdą na wieży, który u Polaków budził grozę, dla Żydów był końcem koszmaru.
Tę perspektywę historyczną należy zrozumieć. Fakt, że Armia Czerwona podczas swojego marszu na Berlin przy okazji oswobodziła niemieckie obozy, nie powinien jednak przysłaniać Izraelczykom innych aspektów działalności tej formacji. I nie chodzi tylko o miliony zamordowanych przez bolszewików Rosjan, Polaków, Ukraińców, Białorusinów itd., ale także o żydowskie ofiary komunistycznego terroru.
Oto dziesięć powodów, dla których pomnik sił zbrojnych totalitarnego państwa, jakim był Związek Sowiecki, nie powinien stanąć w Izraelu.
1 Gdy w 1920 roku bolszewicy próbowali po trupie Polski przenieść ogień rewolucji do zachodniej Europy, Armia Czerwona wykazała się nieprawdopodobnym wręcz okrucieństwem wobec cywilów. Jej ofiarą padły także tysiące polskich Żydów. Do wyjątkowo gwałtownych grabieży żydowskich sklepów połączonych z pogromami ludności doszło na południowo-wschodnich terytoriach Rzeczypospolitej, na szlaku bojowym kawalerii Siemiona Budionnego.
2 Armia Czerwona była zbrojnym ramieniem partii. A jak ten komunistyczny reżym traktował Żydów? Oto relacja z Sowietów Rozina Fajwela: „Byli syjoniści, uznani za kontrrewolucjonistów, zostali zlikwidowani (unicztożeni). O kultywowaniu jakiejś żydowskiej kultury nie ma mowy. Młode pokolenie nic z żydowską kulturą i literaturą wspólnego nie ma. Obchodzenie świąt i zwyczajów spotyka się jedynie wśród starszego pokolenia i to po kryjomu. Bożnice nie istnieją. Zamieniono je na kluby, a często na magazyny i składy”.