„Polski ślad" pojawił się po raz pierwszy w roku 1889, kiedy na posiedzeniu zarządu Imperatorskiego Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego w Petersburgu wybitny geolog i badacz Arktyki Edward Toll zaproponował, aby odkryty niedawno w Jakucji przez Aleksandra Czekanowskiego duży łańcuch górski nazwać imieniem odkrywcy. Wniosek został przyjęty i wkrótce w doborowym towarzystwie pojawili się kolejni, zasłużeni dla nauki, polscy „dawcy nazwisk", w tym Benedykt Dybowski, Jan Czerski czy Karol Bohdanowicz.
Wielu zesłanych na katorgę patriotów, poddanych Imperium Rosyjskiego, z konieczności służyło mu swoimi umysłami i jak mało która nacja wpłynęli na rozwój tej części Azji.
Starając się uniknąć „naukowego polonocentryzmu", postanowiłem, przy wsparciu Andrzeja Mańkowskiego z Uzdrowiska Szczawnica, oddać cześć pionierom nauki, których osiągnięcia i zasługi, z powodu braku własnej państwowości, często były zapisywane na konto państwa, którego byli poddanymi. Waga projektu „Syberia 2013" została wzmocniona przez partnerstwo z obchodzącym 150. rocznicę powstania styczniowego Narodowym Centrum Kultury. „Uznaliśmy – wyjaśnia Krzysztof Dudek, dyrektor NCK – że wyprawa Jacka Pałkiewicza może znakomicie posłużyć przypomnieniu bohaterów tamtej epoki, polskich zesłańców, którzy chcieli widzieć w Syberii nie tylko miejsce uwięzienia, ale też znakomite pole do badań etnograficznych, przyrodniczych, kulturoznawczych etc. Nie wyobrażaliśmy sobie obchodów rocznicy powstania bez uczczenia osiągnięć tych wybitnych Polaków".
Na specjalne wyróżnienie zasłużył sławny tercet: Aleksander Piotr Czekanowski, Jan Czerski i Benedykt Dybowski, którzy odcięci od warsztatu naukowego w spartańskich warunkach i skrajnie nieprzyjaznym podjęli trud poznania Bajkału. Wszyscy zostali uhonorowani najwyższym odznaczeniem – Wielkim Złotym Medalem Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, Czerski nawet trzykrotnie. Czekanowski – uczestnik powstania styczniowego 1863 roku, z wykształcenia medyk i geolog, swoje wielostronne obserwacje zawarł w kilkudziesięciu publikacjach. Czerski prowadził badania z zakresu zoologii, paleontologii i meteorologii, w 1881 roku zaś opracował pierwszą mapę geologiczną wybrzeża jeziora Bajkał.
Benedykt Dybowski, zaliczany do najznakomitszych badaczy Syberii Wschodniej i Dalekiego Wschodu, zajmował się przede wszystkim badaniami zoologicznymi. Przedterminowo zwolniony z zesłania, wrócił do Warszawy, ale nie zagrzał tam długo miejsca i wyjechał do przybranej ojczyzny. Na Kamczatce badał kultury Ajnów, Itelmenów i Korjaków, prowadził działalność charytatywną, by wreszcie objąć stanowisko lekarza okręgowego.
Parafia jak trzy Polski
Właśnie w Pietropawłowsku Kamczackim, po długich staraniach, przy wsparciu Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, zdobyłem zgodę na wmurowanie tablicy memoriałowej na cześć Dybowskiego, w którym wzięli udział m.in. rosyjski minister kultury oraz gubernator Władymir Pliuchin. Przy tej okazji przeforsowałem multimedialny projekt – otwarty konkurs propagujący dorobek Polaka, w którym główną nagrodą będzie wycieczka do Polski. Ogłoszenie wyniku zostanie połączone z uroczystym wmurowaniem pamiątkowej tablicy na centralnej ulicy miasta.