Reklama
Rozwiń

Co się stało w Strefie X?

Przeszły granicę. Cztery kobiety tworzące 11. ekspedycję: psycholożka, biolożka, antropolożka i geodetka.

Publikacja: 28.06.2014 02:00

Jeff VanderMeer, „Unicestwienie", Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2014

Jeff VanderMeer, „Unicestwienie", Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2014

Foto: Plus Minus

Nie znają swoich imion, zostały wysłane do Strefy X z zadaniem wykonania badań, eksploracji, pomiarów. Codziennie mają wypełniać swoje dzienniki. Zgłosiły się na ochotnika, potem poddano je morderczemu treningowi, z hipnozą włącznie. Czym jednak jest Strefa X i z jakiego świata przybywają tu kolejne ekspedycje?

Wielkim atutem książki Jeffa VanderMeera „Unicestwienie" jest niedopowiedzenie. Narracja w formie relacji głównej bohaterki – biolożki – nakazuje nam wyobrażenie sobie świata, w którym bezwzględny koncern Southern Reach eksploruje Strefę X, nie informując jednak opinii publicznej, z czym ma właściwie do czynienia. Czy to skrawek wybrzeża, jak sugerują niekompletne mapy, które kobiety mają ze sobą? A może inna czasoprzestrzeń? Mówi o tym istnienie granicy, niewidocznej, nie do końca wiadomo, czym właściwie będącej. Klasyczne SF, które bez wątpienia zadowoli miłośników Silverberga, Asimova, Aldissa, Bradbury'ego, braci Strugackich... Nie miałem świadomości, że gatunek w swej klasycznej postaci ma się tak dobrze, duże zaskoczenie. A to dopiero pierwszy tom trylogii „Southern Reach". Koniecznie łyknąć dwa kolejne!

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Plus Minus
Chaos we Francji rozleje się na Europę
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: Przereklamowany internet
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Joanna Opiat-Bojarska: Od razu wiedziałam, kto jest zabójcą
Plus Minus
„28 lat później”: Memento mori nakręcone telefonem
Plus Minus
„Sama w Tokio”: Znaleźć samą siebie
Plus Minus
Michał Kwieciński: Trzy lata z Chopinem