Reklama
Rozwiń

Przez konserwatywne szkła

Sama autorka jest bodaj równie ciekawa jak jej teksty. Publicystka, pisarka, tłumaczka, w PRL jako studentka polonistyki mocno zaangażowała się w działalność podziemnej organizacji antykomunistycznej Ruch, najpoważniejszej grupy niepodległościowej działającej w latach 1965–1970.

Publikacja: 15.05.2015 01:00

„Róg Piccadilly i Nowego Światu”, Elżbieta Królikowska-Avis, Wydawnictwo Słowa i Myśli 2015

„Róg Piccadilly i Nowego Światu”, Elżbieta Królikowska-Avis, Wydawnictwo Słowa i Myśli 2015

Foto: Plus Minus

Po donosie do SB w 1969 roku Ruch został zdekonspirowany: aresztowanych zostało ponad 100 osób, wśród nich Elżbieta Królikowska-Avis. W śledztwie zachowywała się bardzo dzielnie. Długo odmawiała podawania jakichkolwiek informacji o kolegach z Ruchu i ich działalności. W 1970 roku skazano ją na dwa lata więzienia. Kiedy wyszła na wolność, nie mogła znaleźć stałej pracy. Etat dostała dopiero w 1980 roku.

W 1990 roku wyjechała w Wielkiej Brytanii. Któregoś dnia – jak podkreśla we wstępie do książki „Róg Piccadilly i Nowego Światu" – zdała sobie sprawę z tego, że mieszkając od lat w najstarszej demokracji świata, zebrała olbrzymią wiedzę o strukturach, mechanizmach i uwarunkowaniach kształtujących współczesną politykę i społeczeństwo. Publicystka ani myśli ukrywać, że na świat patrzy przez konserwatywne okulary i tradycyjne wartości są jej sercu najbliższe. Widać to we wszystkich tekstach, które złożyły się na jej publikację.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka