Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 16.10.2015 18:24 Publikacja: 16.10.2015 01:16
Mieliśmy pomysł na zbudowanie formacji szerszej od Porozumienia Centrum – wyznaje Wojciech Włodarczyk (z prawej). Na zdjęciu z Janem Olszewskim w czasie kampanii wyborczej w 1993 roku – przegranej przez ich Koalicję dla Rzeczypospolitej (tylko 2,7 procent głosów)
Foto: Reporter/Andrzej Iwańczuk
Rz: Jakie wino poleciłby pan na wieczór wyborczy przegranym w tegorocznych wyborach parlamentarnych?
Jak najlepsze. Trzeba sobie czymś zrekompensować porażkę.
Zwycięzcy mogą pić sikacza?
Nie, im też polecam jak najlepsze wina, bo to nie jest po prostu trunek, tylko element kultury i życia. Wino to początek teatru, początek demokracji, początek chrześcijaństwa. I jest dobre w każdej sytuacji, bo sprzyja nawiązywaniu kontaktów.
A czy pamięta pan, co piliście podczas negocjacji w sprawie utworzenia rządu Jana Olszewskiego jesienią 1991 roku?
Nic. Nie było na to czasu. Najważniejsze rzeczy działy się wcześniej w zespole doradców prezydenta Lecha Wałęsy, którego byłem sekretarzem. Tam została zarysowana koncepcja programowa rządu Olszewskiego. A samo budowanie Rady Ministrów to były intensywne zabiegi i rozmowy, które prowadziliśmy przez kilka tygodni. Lech Wałęsa blokował nam różne rozwiązania. Raz chciał, żeby szefem MSZ był Krzysztof Skubiszewski, raz nie, ciągle mnożył trudności. W pewnym momencie Jan Olszewski powiedział, że może zrezygnować z misji tworzenia rządu, jeżeli nie będzie zgody Wałęsy na jego propozycje. Pamiętam, jak Wałęsa przyjechał wtedy z Mieczysławem Wachowskim do Sejmu i w drzwiach rzucił do Wachowskiego: „Co się dzieje, ja tego nie rozumiem". Nie mógł zrozumieć, że tworzy się rząd niezależny od niego. Ale ostatecznie, dzięki determinacji Olszewskiego, zaaprobował nasz gabinet.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Ostatnio zacząłem „Pingwina” z Colinem Farrellem w roli głównej. Jestem dosłownie po dwóch odcinkach, ale już wiem, że to doskonała pozycja.
Wiele osób w Portugalii nie przyjmuje do wiadomości, że reprezentacja narodowa jest zakładnikiem Cristiana Ronaldo - mówi dr Anna Olchówka, iberystka, tłumaczka z hiszpańskiego i portugalskiego.
Zadie Smith po siedmiu latach przerwy powraca z „Oszustwem”. Tylko że zamiast jednej 500-stronicowej, gęstej powieści historyczno-obyczajowej dostajemy parę pomniejszych powieści i powiastek. Nie wszystkich do końca udanych.
Mimo wyładowań, animozji, sporów, szalonych pomysłów artystów i widzów Teatru Dramatycznego potrafiła zachować klasę i spokój. A rozwydrzonej młodzieży przypomnieć, że weszli do świątyni sztuki.
„Projekt A.R.T.” pozwala wyruszyć na ratunek dziełom sztuki z całego świata.
Tak naprawdę jesteśmy korytami rzek. Decydujemy, owszem, ale tylko w kwestii tego, co nami popłynie. Czym się w ten sposób staniemy, do jakiego zbiornika wpadniemy. I tak najważniejsze z decyzji są tymi dokonywanymi w zasadzie mimochodem.
Do słów Donalda Tuska ws. „czasowego zawieszenia terytorialnego prawa do azylu” odniosła się w rozmowie z TVN24 wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat.
W czasie sobotniej konwencji KO premier Donald Tusk mówił, że nowa polityka imigracyjna Polski może obejmować „czasowe zawieszenie terytorialne prawa do azylu”. W poniedziałek do wypowiedzi tej odniósł się marszałek Sejmu, lider Polski 2050, Szymon Hołownia.
Zdrowie pozwala stanąć Zbigniewowi Ziobrze przed komisją śledczą. Nie jest w pełni sił, ale udzielił długiego wywiadu „Rzeczpospolitej”, w którym zaprezentował się w dobrej formie. Dlaczego więc nie stawił się przed obliczem komisji? Powodem nie jest zdrowie.
15 października wygraliśmy wybory dlatego, że ludzie oczekiwali zmiany na lepsze. Oczekiwali też wyższych standardów jeśli chodzi o sprawowanie władzy, o funkcjonowanie ministerstw czy spółek Skarbu Państwa – powiedziała posłanka PO Agnieszka Pomaska w rozmowie z Michałem Kolanką.
- Próg wejścia do wyborów prezydenckich obniżył się - mówił w kolejnym odcinku podcastu „Pałac Prezydencki” Mateusz Sabat, szef firmy Big Data 4 Leaders. Rozmowa dotyczyła też cyfrowych trendów w kampanii w Polsce i w USA.
Członkowie partii Razem zagłosowali w referendum dotyczącym przyszłości ugrupowania w klubie parlamentarnym Lewicy. Głosowanie nie przyniosło jednoznacznej odpowiedzi, natomiast ujawniło podziały.
Ministrowie finansów najważniejszych państw BRICS odmówili przybycia na spotkanie do Moskwy. Kreml prezentował tam swój pomysł na odejście od płatności w dolarach amerykańskich. Nikt go nie poparł.
Zbigniew Ziobro, mimo wezwania go przez komisję śledczą ds. Pegasusa na godzinę 10:00 14 października w wyznaczonym terminie nie stawił się przed sejmowymi śledczymi.
Portal „Variety” podał, że w sierpniu tego roku, będąca aktualnie na fali popularności piosenkarka Charli XCX gościła w Warszawie, gdzie pracowała nad tajemniczym filmem zatytułowanym „Erupcja”.
W III kwartale tego roku na stołeczny rynek dostarczono 11,2 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej – wynika z analiz Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych (PINK).
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Minister obrony Estonii deklaruje, że jego kraj może dokonać zakupu uzbrojenia na Ukrainie.
Niemcy przestają być konkurencyjne w kolejnej branży. Po motoryzacji przyszedł czas na transport lotniczy. Linie lotnicze kasują połączenia.
Państwa członkowskie Unii Europejskiej przyjęły w poniedziałek dyrektywę, która reguluje działalność takich platform usługowych, jak Uber, Glovo czy Bolt.
Stella McCartney, znana brytyjska projektantka mody, poruszyła w mediach niewygodną dla swojej branży kwestię. Jak zaznaczyła „miliardy ptaków cierpią i umierają, by ludzie wyglądali mogli wyglądać dobrze”. Stanowisko w tej sprawie projektantka zaprezentowała tuż po jej pokazie mody w Paryżu.
Respect Energy uruchamia sprzedaż energii pochodzącej z OZE, także dla gospodarstw domowych. Taką ofertę ma już mi.in. Tauron. Enea zapowiedziała, że wypuści swoją jeszcze w tym miesiącu. Mają one być atrakcyjniejsze względem zwykłych taryf.
Trwają rozmowy rządu ze związkami zawodowymi dotyczące umowy o wygaszaniu górnictwa. Związki nie godzą się na ambitniejszą polityką energetyczną i chcą jasnej deklaracji co do realizacji umowy społecznej, która ich zdaniem nie jest respektowana.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas