Michał Strąk: Z punktu widzenia geopolityki nie ma wielu różnic między PRL a III RP

Zbliża się kres duopolu, który rządzi Polską od 2005 roku. Przełomy dotykają nas mniej więcej co 30 lat i właśnie znaleźliśmy się w tym momencie. Bijatyka między PiS a PO długo nie potrwa. Wizja Polski pokolenia urodzonego w latach 70. jest inna niż starszej generacji - mówi Michał Strąk, członek PSL, były szef URM w rządzie Waldemara Pawlaka.

Publikacja: 23.02.2024 17:00

Polacy w ciągu 40 lat przeszli wielką drogę do demokracji. Pojawia się tylko pytanie, czy to samo mo

Polacy w ciągu 40 lat przeszli wielką drogę do demokracji. Pojawia się tylko pytanie, czy to samo można powiedzieć o dwóch największych – wywodzących się z Solidarności – partiach, a zwłaszcza o ich liderach – mówi Michał Strąk

Foto: PAP

Plus Minus: Straszny chaos zapanował ostatnio na scenie politycznej. Rządzący rozliczają byłą władzę pod hasłem ścigania nieprawości. Ta atakuje nowy rząd za łamanie zasad demokracji, a na dodatek odbywają się wielkie protesty rolników. Co z tego wyniknie?

Zaczynam się bać tych protestów, bo mogą doprowadzić do bardzo poważnego konfliktu między Polską a Ukrainą. Ukraińcy będą bronili swoich interesów i zapamiętają, jak ich traktowaliśmy. Gdy wejdą do Unii Europejskiej, to staną się bardzo silnym i bezwzględnym konkurentem dla Polski na rynku rolnym. I tutaj kłania się to, co mówi Waldemar Pawlak, szef Rady Naczelnej PSL, że znaczna część produkcji rolnej, która do Polski napływa, mogłaby być zagospodarowana, gdyby rozpoczęto dynamiczną rozbudowę przetwórstwa rolno-spożywczego. Bo nasz obecny przemysł rolno-spożywczy jest dostosowany do wielkości polskiej produkcji rolnej.

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Plus Minus
Irena Lasota: Rządzący nad Wisłą są niekonsekwentnymi optymistami