„Street Art. Polska”: Ulica daje wolność

Czołówkę polskich streetartowców prezentuje album Pawła Kwiatkowskiego „Street Art. Polska”.

Publikacja: 03.03.2023 17:00

„Street Art. Polska”, Paweł Kwiatkowski, wyd. Arkady

„Street Art. Polska”, Paweł Kwiatkowski, wyd. Arkady

Foto: mat.pras.

Jej bohaterami są legendy sztuki ulicy, 30-, 40-latkowie, nadal działający w tym nurcie, choć w większości to dziś absolwenci ASP, artyści znani też z galeryjnego obiegu. Jak M-City (Mariusz Waras), którego katastroficzne, zmechanizowane i odczłowieczone wizje miast spotkać można na murach nie tylko w Gdańsku czy Warszawie, ale też w Paryżu, Londynie czy Rio de Janeiro.

Paweł Kwiatkowski odwiedzał artystów w ich pracowniach – wśród nich takie streetartowe sławy, jak Zbiok, Chazme 718 czy Sepe. Książkę oparł na pełnych życia rozmowach z nimi. Już we wstępie zastanawia się, czy street art w ogóle istnieje, co zakrawa na prowokację. A jednak pytanie ma rację bytu. Bo przecież jeśli artyści malują na postindustrialnych pustostanach po to, żeby stworzone przez nich murale zafunkcjonowały wyłącznie w internecie jako murale wirtualne, to nie jest pewne, czy te dzieła mają jeszcze coś wspólnego ze street artem, czyli sztuką ulicy.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów