Król Gustaw Waza - kontrola i propaganda

Jeśli dopuszczający się drobnych malwersacji wójt dostał emocjonalny list od króla Szwecji z połajankami i poleceniem natychmiastowego stawienia się w Sztokholmie, rozumiał, że bezpieczniej będzie wyjąć narty ze schowka i pędzić ile sił w nogach w przeciwną stronę.

Publikacja: 16.03.2018 16:00

Gustaw I Waza (1496–1560), założyciel dynastii Wazów. 6 czerwca, rocznica wyboru Gustawa I na króla

Gustaw I Waza (1496–1560), założyciel dynastii Wazów. 6 czerwca, rocznica wyboru Gustawa I na króla (1523), jest w Szwecji dniem wolnym od pracy

Czy 27-letniemu królowi Gustawowi udało się zasnąć pierwszej nocy po elekcji w Strängnäs? Tego nie wiemy. Wprawdzie ogłoszono, że jest królem Szwecji, pierwszym od 53 lat monarchą urodzonym w kraju, ale jak wyglądało zdobyte właśnie królestwo? Został królem na kredyt, Korona tonęła w długach. Znalazł się na tronie dzięki niemieckiej broni i niemieckim pieniądzom. Najważniejsze zamki, Sztokholm i Kalmar, pozostawały ciągle niezdobyte. Wschodnie rejony królestwa były niezabezpieczone. Południowe zresztą też. Ani Gotlandia, gdzie awanturnik Sören Norby panował niczym książę, bił nawet własną monetę, a jego prywatna flota kaperska zagrażała żegludze morskiej na Bałtyku. Czy Gustaw mógł liczyć na najpotężniejsze rody? Czy opowiedzą się za nim?

Pozostało 95% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Wielki Gościńcu Litewski – zjem cię!
Plus Minus
Aleksander Hall: Ja bym im tę wódkę w Magdalence darował
Plus Minus
Joanna Szczepkowska: Racja stanu dla PiS leży bardziej po stronie rozbicia UE niż po stronie jej jedności
Plus Minus
Przeciw wykastrowanym powieścidłom
Plus Minus
Pegeerowska norma
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił