Joseph Weiler: O co Polska sprzecza się z Unią Europejską

Jeżeli Wspólnota nie zmieni danego prawa, są tylko dwie możliwości: albo zmienić konstytucję, by dostosować ją do prawa wspólnotowego, albo opuścić Wspólnotę. Nie można zjeść ciastka i mieć ciastka. Nikt nikogo nie zmusza do przyłączenia się i nikt nikogo nie zmusza do pozostawania w UE. Ale jeśli wszedłeś, musisz grać zgodnie z zasadami, które, korzystając z suwerenności, zaakceptowałeś - mówi Joseph Weiler, profesor prawa.

Aktualizacja: 03.12.2021 15:09 Publikacja: 03.12.2021 10:00

Joseph Weiler, profesor prawa

Joseph Weiler, profesor prawa

Foto: Boston University

Plus Minus: Temat pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej nad prawem krajowym wdarł się nagle na pierwsze strony gazet. W szumie informacyjnym trudno się odnaleźć nawet prawnikom, nie wspominając o pozostałych ludziach. Zacznijmy więc od podstaw, czyli definicji zasady pierwszeństwa prawa Unii (zwanej dawniej zasadą nadrzędności prawa wspólnotowego).

Ostatnio przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że „prawo wspólnotowe jest nadrzędne nad prawem krajowym, w tym nad postanowieniami konstytucyjnymi". To niedokładna definicja, bez względu na to, kto ją sformułował. Prawidłowa definicja stwierdza, że prawo wspólnotowe jest nadrzędne nad krajowym „w sferze stosowania prawa wspólnotowego". UE posiada zatem władzę i kompetencje tylko w dziedzinach, które zostały jej przekazane przez państwa członkowskie zgodnie z traktatami ustanawiającymi Unię Europejską. Tylko w tych obszarach prawo wspólnotowe jest nadrzędne.

Pozostało 97% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Wielki Gościńcu Litewski – zjem cię!
Plus Minus
Aleksander Hall: Ja bym im tę wódkę w Magdalence darował
Plus Minus
Joanna Szczepkowska: Racja stanu dla PiS leży bardziej po stronie rozbicia UE niż po stronie jej jedności
Plus Minus
Przeciw wykastrowanym powieścidłom
Plus Minus
Pegeerowska norma
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił