Kataryna: KOR i historia jednej uchwały

Sejm RP: „Dzisiaj dla wielu Polaków – zarówno dla pamiętających komunistyczną rzeczywistość, jak i dla pokolenia urodzonego w III Rzeczypospolitej – KOR stanowi piękną kartę historii polskich dążeń do niepodległości i wyzwolenia się spod dominacji Związku Sowieckiego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia niniejszą uchwałą wyrazić najwyższą wdzięczność twórcom i działaczom Komitetu Obrony Robotników oraz wszystkim Polakom, którzy wspierając KOR, dobrze przysłużyli się Polsce".

Publikacja: 22.10.2021 16:00

Kataryna: Lektura stenogramów z prac komisji Suskiego mówi o dzisiejszej Polsce dużo więcej, niż chc

Kataryna: Lektura stenogramów z prac komisji Suskiego mówi o dzisiejszej Polsce dużo więcej, niż chciałabym wiedzieć

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Przytaczam uchwałę autorstwa ówczesnego marszałka Marka Kuchcińskiego przyjętą przez aklamację pięć lat temu, z okazji 40. rocznicy powstania KOR, bo wszystko wskazuje na to, że politycy nawet w kwestii tego, jak uczcić bohaterów sprzed 45 lat, nie umieją dojść do porozumienia i rocznica obyła się bez oficjalnego upamiętnienia jej przez Sejm. I chyba dobrze, zważywszy na to, jak wyglądałaby debata nad uchwałą w wersji przyjętej przez sejmową komisję pod przewodnictwem Suskiego, która do i tak już niestrawnego i kontrowersyjnego tekstu dodała poprawkę Konfederacji o mocno obraźliwej dla fetowanych bohaterów treści. „Należy przy tym nadmienić, że żywy opór znacznej części Polaków budzi postawa części działaczy KOR, którzy poszli na układy z komunistami, skutkujące faktyczną bezkarnością wielu przedstawicieli reżimu po roku 1989" – taką uwagę udało się wcisnąć do uchwały Konfederatom i w takiej formie ostatecznie trafiła do Sejmu. Pozostaje mieć nadzieję, że i tak już mocno spóźniona przez poselskie kłótnie ostatecznie trafi do kosza, bo jest potrzebna wyłącznie tym, którzy próbują nią załatwiać bieżące polityczne interesy. Lektura stenogramów z prac komisji Suskiego mówi o dzisiejszej Polsce dużo więcej, niż chciałabym wiedzieć. Daliśmy się podzielić w każdej kwestii.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Jack Lohman: W muzeum modlono się przed ołtarzem
Plus Minus
Liga mistrzów zarabiania
Plus Minus
Irena Lasota: Nokaut koni
Plus Minus
Mariusz Cieślik: Wszyscy jesteśmy wyjątkowi
Plus Minus
Przydałaby się czystka