Reklama
Rozwiń

Ożywianie republikanizmu

Dwa pierwsze numery kwartalnika „Rzeczy Wspólne”, „Pisma republikańskiego” zadziwiają dojrzałością i konsekwencją, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę młody (26 lat) wiek jego redaktora naczelnego i głównego autora Bartłomieja Radziejewskiego.

Publikacja: 13.11.2010 00:01

Ożywianie republikanizmu

Foto: Rzeczpospolita

„Rzeczy Wspólne” powstały po to, aby poważnie mówić o polityce na przekór niepoważnym czasom" – ogłaszał on we wstępie do pierwszego numeru i słowa dotrzymuje.

W pierwszym artykule „Na progu republikańskiego odrodzenia” Radziejewski formułuje kredo swojego środowiska, odwołując się do republikańskich tradycji naszego kraju, która ożywa w romantyzmie i we wszystkich wartościowych nurtach polskiej kultury.

Powrót do tej tradycji jest dziś szczególnie ważny: „Niezwykłe szyderstwo historii tkwi w fakcie, że najbliżej zerwania owej ciągłości znalazła się III RP. Solidarnościowa lewica laicka, gdy tylko objęła »rząd dusz», wypowiedziała wojnę polskiej tradycji republikańsko-romantycznej /…/ nowa elita ogłosiła, że dawnej tożsamości narodowej nie tylko nie należy odbudowywać, ale trzeba jej »demona« za wszelką cenę powstrzymać, gdyby sam zechciał podnieść swój łeb. Cnoty, dzięki którym liderzy »Solidarności« sięgnęli po najwyższe zaszczyty, ogłoszono zagrożeniami dla demokracji /…/Polacy mieli się przede wszystkim bogacić, aby doścignąć »cywilizacyjnie« ludzi Zachodu/…/ Ta rzekomo liberalna perspektywa pomijała jednak jeden istotny fakt, mianowicie, że zanim kraje zachodnie skupiły się na żądzy bogactwa, bardzo długo koncentrowały się na wartościach klasycznego liberalizmu politycznego, który – w przeciwieństwie do liberalizmu gospodarczego – nie był bardzo odległy od republikanizmu”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka
Plus Minus
„Trinity. Historia bomby, która zmieniła losy świata”: Droga do bomby A
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Marek Węcowski: Strzemiona Indiany Jonesa