Urlop dla poratowania zdrowia nie uratuje pensji

Zatrudnienie nauczyciela ?w pełnym wymiarze zajęć jest przesłanką, która musi być spełniona w momencie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, ?a nie w dniu jego rozpoczęcia.

Publikacja: 12.10.2014 11:00

Urlop dla poratowania zdrowia nie wstrzyma obniżki pensji nauczycielowi, który otrzymał wypowiedzeni

Urlop dla poratowania zdrowia nie wstrzyma obniżki pensji nauczycielowi, który otrzymał wypowiedzenie warunków pracy i płacy

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

Złożenie wniosku o taki urlop w okresie wypowiedzenia dotychczasowych warunków pracy i płacy nie wstrzyma obniżki pensji – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Kaliszu ?z 26 czerwca 2014 r.  (sygn. akt V Pa 25/14).

Dyrektor ?wyraził zgodę

Z powództwem przeciwko Liceum Ogólnokształcącemu wystąpiła nauczycielka zatrudniona w nim na podstawie mianowania. W kwietniu dostała od dyrektora szkoły propozycję ograniczenia wymiaru czasu pracy do połówki  etatu od 1 września, co wiązało się także z uszczupleniem jej wynagrodzenia o 50 proc.  Jako powód dyrektor wskazywał konieczność zmian organizacyjnych w szkole powodujących zmniejszenie liczby klas.  Zgodnie z Kartą nauczyciela w takiej sytuacji dyrektor szkoły może zaproponować nauczycielowi mianowanemu zmniejszenie wymiaru etatu, a przy braku zgody  – rozwiązać z nim stosunek pracy.

Nauczycielka zgodziła się na obniżenie wymiaru etatu, lecz niedługo potem wystąpiła o udzielenie 10-miesięcznego urlopu dla poratowania zdrowia na podstawie art. 73 Karty nauczyciela. Wniosek poparła  stosownym orzeczeniem lekarskim.  Dyrektor nie czynił przeszkód: wyraził zgodę na urlop zgodnie z wnioskiem, czyli od  31 sierpnia do 30 czerwca następnego roku.

Niekorzystna zmiana warunków

Dwa dni przed rozpoczęciem urlopu nauczycielka dostała  decyzję, w której dyrektor ustalił jej wynagrodzenie od 1 września  w kwocie niższej o połowę od dotychczasowej.  Uznała, że dyrektor naruszył jej prawa, a potwierdzenie swego stanowiska znalazła w odpowiedziach, jakich udzieliły jej Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Okręgowy Inspektorat Państwowej Inspekcji Pracy.

Obie instytucje twierdziły, że na urlopie dla poratowania zdrowia  nauczyciel powinien otrzymywać wynagrodzenie w wysokości obowiązującej w momencie przejścia na urlop. Niekorzystna zmiana warunków zatrudnienia mogła nastąpić dopiero po powrocie z urlopu. Inspektorat PIP dodał, że zgoda nauczycielki na ograniczenie wymiaru etatu w ogóle nie weszła w życie, ponieważ proponowane zmniejszenie zatrudniania miało nastąpić już po rozpoczęciu urlopu.

Z tymi interpretacjami nie zgodził się dyrektor LO. Mimo wezwań nauczycielki wypłacał jej od września zmniejszone wynagrodzenie.

Zmniejszenie wymiaru zajęć

Spór trafił do Sądu Rejonowego w Ostrowie Wlkp., który stwierdził, że stanowiska MEN i PIP nie są dla niego wiążące.  Jego zdaniem nauczyciel w czasie urlopu dla poratowania zdrowia zachowuje prawo jedynie do takiego wynagrodzenia, jakie otrzymywałby, gdyby normalnie świadczył pracę. Punktem odniesienia do ustalenia wysokości należnego wynagrodzenia zasadniczego jest zaś wymiar zajęć obowiązkowych nauczyciela. W razie zmniejszenia tego wymiaru w wyniku porozumienia zawartego na podstawie art. 22 ust 2 Karty nauczyciela nauczyciel pozostający na urlopie dla poratowania zdrowia otrzymuje odpowiednio obniżone wynagrodzenie.

Takie samo stanowisko zajął Sąd Okręgowy w Kaliszu V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, który rozpatrywał apelację nauczycielki. Jak zauważył, zatrudnienie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć jest przesłanką, która musi być spełniona dla udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, ale nie przez cały okres trwania tego urlopu.

Ponieważ przepisy Karty nauczyciela nie regulują sytuacji uprawnienia nauczyciela do urlopu zdrowotnego w przypadku ograniczenia wymiaru zatrudnienia, dla ?oceny, czy nauczyciel spełnia warunki do urlopu zdrowotnego, istotny jest moment złożenia wniosku o urlop. – Jeżeli nauczyciel przed rozpoczęciem urlopu dla poratowania zdrowia wyraził zgodę na obniżenie wymiaru zatrudnienia od 1 września, to obniża mu się wymiar zatrudnienia niezależnie od tego, że został mu urlop udzielony – tłumaczył sąd.

Powołał się na orzecznictwo Sądu Najwyższego, który dopuszcza nawet rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem korzystającym z urlopu dla poratowania zdrowia na podstawie art. 20 ust 1 pkt. 2 Karty nauczyciela, wskazując, iż prawo nauczyciela do urlopu dla poratowania zdrowia nie może uniemożliwiać dyrektorowi szkoły dostosowania stanu zatrudnienia do aktualnych potrzeb wynikających z zadań szkoły (wyrok z  7 stycznia 2014 r., II PK 108/13 i wyrok z 4 grudnia 2013 r. II PK 66/13).

—Dorota Gajos-Kaniewska

Złożenie wniosku o taki urlop w okresie wypowiedzenia dotychczasowych warunków pracy i płacy nie wstrzyma obniżki pensji – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Kaliszu ?z 26 czerwca 2014 r.  (sygn. akt V Pa 25/14).

Dyrektor ?wyraził zgodę

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne