Z uwagi na rosnącą liczbę spraw kierowanych do biura rzecznika, dotyczących naruszania praw i dobra dziecka przez nauczycieli, 23 lutego 2015 r. Marek Michalak zwrócił się po raz kolejny do minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej o pilne wprowadzenie zmian w uregulowaniach prawnych określających tryb postępowania dyscyplinarnego wobec nauczycieli.
W ocenie rzecznika, niezbędne są takie zmiany jak: powołanie do składu komisji dyscyplinarnych oprócz nauczycieli także osób z wykształceniem prawniczym, wprowadzenie możliwości wniesienia zażalenia na postanowienie rzecznika dyscyplinarnego, umożliwienie udziału w pracach komisji dyscyplinarnych rodzicom/opiekunom prawnym (lub ich prawnym przedstawicielom) w sytuacjach, gdy chodzi o naruszenie praw i dobra dziecka, przyznanie rodzicom/opiekunom prawnym poszkodowanego ucznia uprawnień strony w sprawach dotyczących naruszenia praw i dobra dziecka, umożliwienie osobie wnoszącej sprawę złożenia zażalenia/odwołania w trybie postępowania dyscyplinarnego, określenie warunków, w jakich może być przesłuchiwane dziecko w trybie postępowania dyscyplinarnego, rozszerzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej na wszystkich nauczycieli, także zatrudnionych w niepublicznych przedszkolach i niepublicznych placówkach prowadzonych przez kościelne osoby prawne, wydłużenie terminu wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, który jest uzależniony od daty popełnienia przez nauczyciela nagannego czynu.
I choć z odpowiedzi minister na wcześniejsze wystąpienie rzecznika wynika, że proponowane zmiany wymagają nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela., to jednak zdaniem Marka Michalaka, nowelizacja przepisów w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli dotyczy jedynie zmian w rozporządzeniu MEN z 22 stycznia 1998 r. w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego (Dz. U. Nr 15 poz. 64).
Niemniej jednak 26 lutego 2015 r. rzecznik, wystąpił do Przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Sejmu RP Piotra Baucia o podjęcie inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do wprowadzenia zmian w ustawie – Karta Nauczyciela, umożliwiających realizację postulatów w zakresie ochrony praw i dobra dziecka.
W wystąpieniu skierowanych do komisji Marek Michalak zwrócił uwagę m.in. na wydłużenie terminu wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, które zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie może być wszczęte po upływie 3 lat od popełnienia czynu, umożliwienie rzecznikowi wniesienia zażalenia na postanowienia rzecznika dyscyplinarnego i komisji dyscyplinarnej pierwszej instancji, jak również odwołania od orzeczeń wydawanych przez komisje dyscyplinarne pierwszej i drugiej instancji.