Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 10 lipca 2008 r. (sygn. III CSK 73/08).
Orzeczenie dotyczy sprawy wniesionej przez Polskie Huty Stali SA, poprzednika prawnego Mittal Steel Poland SA. Spółka PHS domagała się stwierdzenia, że już jej poprzednik - Huta im. Sendzimira jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, nabyła przez zasiedzenie służebność przesyłu wody, obciążającą działkę będącą dziś własnością Jolanty J.
Działka ta stała się własnością Skarbu Państwa w 1952 r. w wyniku wywłaszczenia. W 1965 r. Przedsiębiorstwo Państwowe Huta im. Lenina, będące poprzednikiem prawnym wskazanych firm, uzyskało pozwolenie wodnoprawne na pobór wody z Wisły w celu zaopatrzenia w wodę przemysłową poprzez sieci wodne przechodzące przez tę działkę. W 1998 r. Skarb Państwa oddał ją w użytkowanie wieczyste Arturowi S. W 1999 r. prawo to zostało przekształcone we własność.
W 2003 r. Artur S. wystąpił przeciwko ówczesnemu użytkownikowi sieci wodnej - koncernowi PHS, poprzednikowi prawnemu Mittal Steel, o jej usunięcie i o odszkodowanie za bezumowne korzystanie z jego nieruchomości. W 2005 r. sprzedał działkę Jolancie J.
PHS, broniąc się przed usunięciem urządzeń, wystąpił o stwierdzenie nabycia służebności gruntowej obciążającej tę działkę.