Wiadukt dla gminy to nie prezent

Firma, która przebudowuje drogę, aby umożliwić dojazd do centrum handlowego, może odliczyć VAT

Publikacja: 14.10.2008 07:47

Wiadukt dla gminy to nie prezent

Foto: Fotorzepa, dp Dominik Pisarek

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 13 października 2008 r. (sygn. III SA/Wa 1010/08)[/b].

Zgodził się on, że celem takiej inwestycji na nienależącym do firmy gruncie jest prowadzenie działalności handlowej. Potwierdził również, że przekazanie infrastruktury nie podlega VAT.

Spór był wynikiem pytania, z którym zwróciła się Auchan Polska Sp. z o.o. W związku z budową centrum handlowego została ona zobowiązana do przebudowy nienależącej do niej drogi.

Spółka chciała wiedzieć, czy dokonywanie bez wynagrodzenia nakładów inwestycyjnych na nieruchomości niestanowiącej własności podatnika jest czynnością podlegającą VAT. Ponadto zapytała, czy może obniżyć podatek należny o VAT naliczony przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do przebudowy drogi. Zdaniem spółki przepisy pozwalają jej odliczać VAT od zakupów, a jednocześnie nie zobowiązują do wykazywania podatku należnego w związku z budową infrastruktury.

Ani urząd skarbowy, ani Izba Skarbowa w Warszawie nie zgodziły się, że firmie przysługuje prawo do odliczenia VAT. Ich zdaniem nie został spełniony podstawowy warunek ustanowiony w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia VAT należnego o naliczony. Według organów podatkowych jednak zamiarem spółki było wykonanie czynności niepodlegającej opodatkowaniu. To dlatego, że kupowała ona towary i usługi, aby dokonać nakładów inwestycyjnych na cudzej nieruchomości.

Sprawa trafiła więc do sądu.

– Nie można się zgodzić ze stanowiskiem Izby Skarbowej. Celem nakładów było prowadzenie działalności handlowej. [b]Przebudowa drogi była bowiem warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Nie ma więc wątpliwości, że zakup towarów i usług był związany z działalnością opodatkowaną – powiedział Tomasz Grunwald, doradca podatkowy z firmy KPMG, który reprezentował spółkę przed sądem[/b].

Te argumenty przekonały sąd, który uchylił interpretację. W uzasadnieniu podkreślił, że [b]w tej sytuacji w sensie prawnym nie dochodzi do przekazania infrastruktury. To dlatego, że zgodnie z kodeksem cywilnym powstające budowle od początku należą do właściciela gruntu [/b].

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 13 października 2008 r. (sygn. III SA/Wa 1010/08)[/b].

Zgodził się on, że celem takiej inwestycji na nienależącym do firmy gruncie jest prowadzenie działalności handlowej. Potwierdził również, że przekazanie infrastruktury nie podlega VAT.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem