[b]Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 13 października 2008 r. (sygn. III SA/Wa 1010/08)[/b].
Zgodził się on, że celem takiej inwestycji na nienależącym do firmy gruncie jest prowadzenie działalności handlowej. Potwierdził również, że przekazanie infrastruktury nie podlega VAT.
Spór był wynikiem pytania, z którym zwróciła się Auchan Polska Sp. z o.o. W związku z budową centrum handlowego została ona zobowiązana do przebudowy nienależącej do niej drogi.
Spółka chciała wiedzieć, czy dokonywanie bez wynagrodzenia nakładów inwestycyjnych na nieruchomości niestanowiącej własności podatnika jest czynnością podlegającą VAT. Ponadto zapytała, czy może obniżyć podatek należny o VAT naliczony przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do przebudowy drogi. Zdaniem spółki przepisy pozwalają jej odliczać VAT od zakupów, a jednocześnie nie zobowiązują do wykazywania podatku należnego w związku z budową infrastruktury.
Ani urząd skarbowy, ani Izba Skarbowa w Warszawie nie zgodziły się, że firmie przysługuje prawo do odliczenia VAT. Ich zdaniem nie został spełniony podstawowy warunek ustanowiony w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia VAT należnego o naliczony. Według organów podatkowych jednak zamiarem spółki było wykonanie czynności niepodlegającej opodatkowaniu. To dlatego, że kupowała ona towary i usługi, aby dokonać nakładów inwestycyjnych na cudzej nieruchomości.