Dowodów może dostarczyć fiskusowi również prokurator

Dowodami w postępowaniu podatkowym mogą być m.in. materiały zgromadzone w toku postępowania karnego albo postępowania w sprawach o przestępstwa lub wykroczenia skarbowe

Aktualizacja: 22.10.2008 07:59 Publikacja: 22.10.2008 03:20

[b]Tak postanowił WSA w Łodzi w wyroku z 10 września 2008 r.,(I SA/Łd 306/08)[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Podatnik prowadził działalność gospodarczą. Fiskus zakwestionował jego rozliczenia opierając się na dokumentach przekazanych przez prokuraturę. Stwierdził, że wystawione przez podatnika faktury – stanowią jego dochód a nie innej firmy.

Podatnik nie zgadzał się z tymi ustaleniami. Wnioskował o przeprowadzenie dodatkowego dowodu, ale fiskus tego nie zrobił.Sprawa trafiła zatem do WSA.

[wyimek]Jeżeli organ podatkowy dysponuje sprzecznymi ze sobą zeznaniami strony i świadka, powinien dokładnie wyjaśnić stan faktyczny. Nie może się od tego uchylić[/wyimek]

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd stwierdził, że dla dopuszczalności włączenia do postępowania podatkowego materiałów zgromadzonych w toku postępowania karnego, postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe nie jest konieczne zakończenie postępowania karnego. Fiskus może wykorzystać w postępowaniu podatkowym również dane zgromadzone w innych postępowaniach, w tym m.in. w postępowaniu karnym. Określone dowody przeprowadzone w tym postępowaniu (karnym), np. zeznania świadków, opinie biegłych itp., udokumentowane w formie protokołów, po włączeniu ich do postępowania podatkowego przybierają postać dowodów z dokumentów. Oparcie materiału dowodowego sprawy na dowodach w postaci dokumentów zgromadzonych w postępowaniu karnym nie narusza przepisów ordynacji podatkowej, jeśli tylko merytoryczna zawartość tych dokumentów nie jest kwestionowana przez podatnika. W tej jednak sprawie było inaczej. Podatnik żądał przeprowadzenia dowodu z przesłuchania świadka.

Prawu strony do żądania przeprowadzenia dowodu odpowiada obowiązek organu podatkowego ustosunkowania się do żądania strony. Powinien ocenić, czy przedmiotem dowodu jest okoliczność mająca znaczenie dla sprawy oraz – w razie oceny pozytywnej – przeprowadzenie żądanego dowodu.

Niepodjęcie przez organ podatkowy czynności procesowych zmierzających do zebrania pełnego materiału dowodowego, zwłaszcza gdy podatnik powołuje się na określone okoliczności, jest naruszeniem przepisów postępowania podatkowego. Fiskus musi rozpatrzyć nie tylko poszczególne dowody z osobna, ale również we wzajemnej łączności, ustosunkowując się do istotnych różnic w zebranych dowodach. Organ podatkowy może określonym dowodom odmówić wiary, ale dopiero po wszechstronnym ich rozpatrzeniu, wyjaśniając przyczyny takiej oceny.

Ponownie rozpatrując sprawę fiskus powinien przeprowadzić rzetelne postępowanie podatkowe, uwzględniając także okoliczności wskazane przez podatnika, jeżeli uzna, że mają one znaczenie dla sprawy.

[b]Tak postanowił WSA w Łodzi w wyroku z 10 września 2008 r.,(I SA/Łd 306/08)[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo