Nie można zatrudnić dyrektora, gdy konkurs był wadliwy

Nie można nawiązać stosunku pracy z osobą, która została wyłoniona na stanowisko w postępowaniu konkursowym przeprowadzonym niezgodnie z prawem

Aktualizacja: 26.11.2008 07:03 Publikacja: 26.11.2008 07:01

[b]Tak orzekły Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (sygn. II OSK 1159/08) oraz Naczelny Sąd Administracyjny[/b].

Konkurs na stanowisko dyrektora Pałacu Kultury Zagłębia ogłosił, powołał komisję konkursową, a następnie wyłonionego przez nią kandydata zatrudnił prezydent Dąbrowy Górniczej.

Wojewoda śląski stwierdził nieważność tych zarządzeń jako niezgodnych z art. 13 ust. 2 pkt 3 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=142971]ustawy z 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej[/link] oraz ze statutem Pałacu Kultury Zagłębia, przyjętym uchwałą rady miejskiej. Przewiduje on, że wyłonienie dyrektora tej placówki następuje w drodze konkursu organizowanego przez prezydenta miasta zgodnie z regulaminem uchwalonym przez radę miejską. Tymczasem rada takiego regulaminu nie uchwaliła, powołanie dyrektora pałacu w drodze postępowania konkursowego jest więc nieważne.

Podobne rozstrzygnięcia nadzorcze wojewoda wydał w sprawie zarządzeń o ogłoszeniu konkursu i powołaniu komisji konkursowej.

W skargach do WSA w Gliwicach miasto domagało się ich uchylenia. Wojewoda nie uwzględnił, że w wyniku zmian dokonanych uchwałą rady miejskiej w statucie miasta usunięto kompetencje rady do uchwalania regulaminów wyłaniania kandydatów na kierownicze stanowiska w miejskich jednostkach organizacyjnych. Upoważniało to prezydenta miasta do wydania zarządzeń wprowadzających regulamin konkursu i powołujących komisję konkursową, wreszcie do powołania dyrektora Pałacu Kultury.

WSA w Gliwicach oddalił skargi. Zgodnie z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=142971]ustawą o organizacji i prowadzeniu działalności kulturalnej[/link] kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury można wyłonić w drodze konkursu. Konieczne jest jednak przyjęcie regulaminu, określającego ogłoszenie konkursu i powołanie komisji konkursowej. [b]Regulamin wprowadzony zarządzeniem prezydenta miasta, jako wadliwy, nie mógł stanowić podstawy do ogłoszenia konkursu, powołania komisji konkursowej, wreszcie do samego powołania dyrektora.[/b]

Zgodnie ze statutem Pałacu Kultury regulamin mogła uchwalić tylko rada miasta. Nie odgrywała tu roli późniejsza zmiana statutu, upoważniająca prezydenta miasta do zatwierdzania regulaminu konkursu. Nie ma także znaczenia, że ze statutu miasta wykreślono zapis o uprawnieniu rady do uchwalania regulaminów konkursów na stanowisko kierowników jednostek gminnych. Statut Pałacu Kultury jako akt prawa miejscowego o charakterze szczególnym ma pierwszeństwo przed regulacjami o charakterze ogólnym, a więc i przed statutem miasta.

W skardze kasacyjnej do NSA miasto Dąbrowa Górnicza domagało się unieważnienia wyroku WSA, ponieważ w tej sprawie w ogóle nie mógł orzekać sąd administracyjny.

– Skoro dotyczy ona nawiązania stosunku pracy, właściwym może być tylko sąd powszechny, sąd pracy – przekonywał podczas rozprawy w NSA pełnomocnik miasta.

Przedstawicielka wojewody twierdziła natomiast, że zarządzenie o powołaniu osoby na kierownika jednostki organizacyjnej gminy skutkuje co prawda nawiązaniem stosunku pracy, ale wywołuje skutki w zakresie prawa administracyjnego.

[b]Oddalając skargę kasacyjną, NSA podzielił merytoryczne stanowisko zajęte przez WSA w Gliwicach[/b]. Przypomniał także, że zgodnie z art. 98 ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=163433]ustawy o samorządzie gminnym[/link] rozstrzygnięcia wojewody podlegają zaskarżeniu do sądu administracyjnego.

– [b]Sądowa ochrona samodzielności samorządu nie oznacza też, że nadzorowi wojewody podlegają tylko sprawy z zakresu administracji publicznej[/b] – powiedziała sędzia Barbara Adamiak.

[b]Tak orzekły Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (sygn. II OSK 1159/08) oraz Naczelny Sąd Administracyjny[/b].

Konkurs na stanowisko dyrektora Pałacu Kultury Zagłębia ogłosił, powołał komisję konkursową, a następnie wyłonionego przez nią kandydata zatrudnił prezydent Dąbrowy Górniczej.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku