[b]Tak orzekły Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (sygn. II OSK 1159/08) oraz Naczelny Sąd Administracyjny[/b].
Konkurs na stanowisko dyrektora Pałacu Kultury Zagłębia ogłosił, powołał komisję konkursową, a następnie wyłonionego przez nią kandydata zatrudnił prezydent Dąbrowy Górniczej.
Wojewoda śląski stwierdził nieważność tych zarządzeń jako niezgodnych z art. 13 ust. 2 pkt 3 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=142971]ustawy z 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej[/link] oraz ze statutem Pałacu Kultury Zagłębia, przyjętym uchwałą rady miejskiej. Przewiduje on, że wyłonienie dyrektora tej placówki następuje w drodze konkursu organizowanego przez prezydenta miasta zgodnie z regulaminem uchwalonym przez radę miejską. Tymczasem rada takiego regulaminu nie uchwaliła, powołanie dyrektora pałacu w drodze postępowania konkursowego jest więc nieważne.
Podobne rozstrzygnięcia nadzorcze wojewoda wydał w sprawie zarządzeń o ogłoszeniu konkursu i powołaniu komisji konkursowej.
W skargach do WSA w Gliwicach miasto domagało się ich uchylenia. Wojewoda nie uwzględnił, że w wyniku zmian dokonanych uchwałą rady miejskiej w statucie miasta usunięto kompetencje rady do uchwalania regulaminów wyłaniania kandydatów na kierownicze stanowiska w miejskich jednostkach organizacyjnych. Upoważniało to prezydenta miasta do wydania zarządzeń wprowadzających regulamin konkursu i powołujących komisję konkursową, wreszcie do powołania dyrektora Pałacu Kultury.