Tak uznał [b]23 kwietnia Europejski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie U. Rüfflera, obywatela Niemiec, który po przejściu na emeryturę osiedlił się w Polsce (C-544/07)[/b]. Orzeczenie otwiera drogę do występowania o zwrot nadpłaconego podatku naszym rodakom i cudzoziemcom, którzy od 1 maja 2004 r. do 30 listopada 2008 r. byli rezydentami w Polsce i uzyskiwali dochody, które mieli obowiązek tu opodatkować. Daje też prawo do wznowienia postępowań, które tak jak sprawa Rüfflera zakończyły się odmową prawa do odliczenia.
[srodtytul]Ograniczenie wbrew Unii[/srodtytul]
W 2006 r. Rüffler zwrócił się do organów podatkowych o obniżenie podatku, jakiemu podlega w Polsce – z uwagi na miejsce jego pobytu
– renta zakładowa wypłacana mu przez spółkę Volkswagen, o kwotę zapłaconych w Niemczech składek na ubezpieczenie zdrowotne. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, a ten wystąpił do Trybunału z pytaniem o zgodność z prawem wspólnotowym ograniczenia przewidzianego w polskiej ustawie. ETS uznał, że takie unormowania jak te wynikające z prawa polskiego wprowadzają różnice w traktowaniu podatników będących rezydentami.
Wszystko zależy od tego, czy składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczane od podatku dochodowego należnego w Polsce były zapłacone w ramach krajowego systemu obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych czy też nie. W efekcie prawo do obniżenia podatku przysługuje tylko tym, którzy płacili składki w państwie członkowskim opodatkowania. Trybunał zwrócił też uwagę, że sytuacja jednych i drugich jest porównywalna, bo podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. A skoro tak, to opodatkowanie ich dochodu powinno być dokonywane według tych samych zasad.