[b]Tak wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. III SA/Wa 2794/08). [/b]
Sąd ten nie zgodził się z zarzutem podatnika, że art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy o VAT jest niezgodny z prawem europejskim. W myśl tego przepisu faktury stwierdzające czynności, które nie zostały wykonane, nie są podstawą do obniżenia podatku należnego.
Sprawa była wynikiem kontroli za 2006 r. przeprowadzonej w spółce z o.o. Odliczyła ona VAT z faktur otrzymanych od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Dokumentowały one prace remontowe oraz usługi transportowe. W wyniku kontroli okazało się jednak, że przedsiębiorca, który wystawił faktury, nie miał technicznych możliwości wykonania usług w nich wskazanych.
Kontrolerzy stwierdzili, że nie posiadał niezbędnego sprzętu ani nie zatrudniał pracowników, mimo że roboty tego wymagały. Ponadto okazało się, że przedsiębiorca ten zarejestrował się jako podatnik VAT dopiero w czerwcu 2006 r., a faktury wystawiał już cztery miesiące wcześniej. Przesłuchano także osobę, która sprawowała nadzór nad robotami budowlanymi, które zostały zlecone przedsiębiorcy podejrzewanemu o wystawienie pustych faktur. Stwierdziła ona, że wystawca nie wykonywał prac w nich wskazanych.
Zdaniem WSA to wystarczy, aby uznać za udowodnione, że faktury nie dokumentują rzeczywiście wykonanych usług. Sądu nie przekonały argumenty przedstawiane przez spółkę na dowód, że prace zostały wykonane. Wskazała ona m.in. protokół z oględzin sporządzony przez kontrolujących. Sąd zauważył bowiem, że nie kwestionuje się wykonania prac w ogóle, tylko fakt ich wykonania przez przedsiębiorcę, który wystawił fakturę.