[b]Tak orzekł WSA w Poznaniu 2 kwietnia 2009 r. (I SA/Po 1588/08).[/b]
Spółka kupiła artykuły oświetleniowe do zainstalowania w centrum handlowym. Ponieważ wystawione przez sprzedawcę faktury nie obejmowały wszystkich zakupionych artykułów, spółka wystąpiła z prośbą o wystawienie jednej faktury obejmującej całość kupionego towaru. Jednocześnie sprzedawca miał wystawić korekty do faktur pierwotnych. Nowa faktura została wystawiona w październiku 2007 r. Jednak spółka nie zewidencjonowała jej w tym miesiącu, ponieważ nie otrzymała korekty do już zewidencjonowanej faktury pierwotnej. Duplikat faktury korygującej otrzymała dopiero w styczniu 2008 r. Zatem faktury te ujęła w rozliczeniu za grudzień 2007 r.
Kontrolujący ją organ podatkowy stwierdził naruszenie art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 ustawy o VAT. Jego zdaniem spółka powinna ująć podatek wynikający z otrzymanej faktury w rozliczeniu za październik 2007 r., bez względu na brak faktury korygującej.
WSA podzielił stanowisko spółki, że [b]gdy posiadana faktura nie miała pokrycia w towarze, mogła być rozliczona wyłącznie po zaksięgowaniu otrzymanej faktury korygującej, która anulowała pierwotnie wystawioną[/b] i zaksięgowaną fakturę na zakup towaru oświetleniowego.
[b]Nie można bowiem przyjmować faktury w oderwaniu od obrotu towarem lub świadczenia usług. To nabycie towarów lub usług od podatnika VAT rodzi prawo do obniżenia podatku należnego, a nie wystawiona faktura.[/b] Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach na podstawie faktur, pod warunkiem że spełnia przesłanki określone w ustawie.