[b]Tak orzekł WSA we Wrocławiu 21 maja 2009 r. (I SA/ Wr 101/09).[/b]
Aby zwiększyć sprzedaż oferowanych produktów, podatnik organizuje szkolenia swoim kontrahentom. Miał jednak wątpliwości, czy wydatki z tym związane, w tym na zapewnienie różnego rodzaju atrakcji w czasie wolnym (wspólne grillowanie, zorganizowanie gier i zabaw ruchowych wraz z nagrodami), może zaliczyć do kosztów podatkowych.
Organ podatkowy w interpretacji indywidualnej uznał, że wydatki na organizację szkoleń są kosztami uzyskania przychodów, z wyłączeniem wydatków dotyczących dodatkowych atrakcji przewidzianych dla uczestników w czasie wolnym. Nie mają one bowiem związku z osiąganymi przychodami i nie wiążą się ze specyfiką prowadzonej przez podatnika działalności.
Podatnik w skardze do WSA wskazał, że zapewnienie dodatkowych atrakcji wzmaga efektywność szkolenia i często przesądza o wyborze danego szkolenia przez kontrahenta.
Sąd uwzględnił skargę. Uznał, że związek między wydatkami na organizację szkoleń dla kontrahentów (w tym na zapewnienie różnego rodzaju atrakcji) i przyszłymi przychodami jest niewątpliwy. Ponadto zapewnienie dodatkowych atrakcji uczestnikom w czasie wolnym z pewnością ma korzystny wpływ na wizerunek podatnika.