Reklama
Rozwiń

SKOK nie zarabia, a więc nie prowadzi działalności gospodarczej

Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe działają na rzecz swoich członków, prowadząc działalność niezarobkową. Nie można zatem mówić, że wykonują działalność gospodarczą

Publikacja: 22.07.2009 07:00

SKOK nie zarabia, a więc nie prowadzi działalności gospodarczej

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Gliwicach z 26 marca 2009 r., I SA/Gl 1084/08.[/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Podatnik wystąpił o interpretację. Działa w oparciu o [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FC3728FC445FFE13573707FB1245A31E?id=73707]ustawę z 14 grudnia 1995 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (usko)[/link], zgodnie z którą SKOK prowadzi działalność niezarobkową. Do rozliczeń dokonywanych przez podatnika ustawa nakazuje stosowanie przepisów prawa bankowego oraz – z racji statusu spółdzielni – odsyła do stosowania przepisów prawa spółdzielczego w zakresie nieuregulowanym odmiennie.

Pytał, czy osiągane przychody spółdzielni są związane z działalnością gospodarczą czy też według art. 12 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jego zdaniem, mimo że zgodnie z ustawą o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych SKOK prowadzi działalność niezarobkową, osiągany przychód jest przychodem związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą i powinien być kwalifikowany zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Izba skarbowa była jednak innego zdania. Sprawa znalazła więc swój finał w sądzie.

[srodtytul] Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarga jest uzasadniona, choć zaskarżona interpretacja nie narusza prawa. Przedmiot sporu ogranicza się do odmiennej interpretacji momentu (daty) uzyskania przychodu.

Zdaniem podatnika moment ten – w odniesieniu do kas oszczędnościowo-kredytowych – należałoby określić zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT. W ocenie organu podatkowego datą uzyskania przychodu będzie zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 ustawy data otrzymania pieniędzy, wartości pieniężnych czy też powstania różnic kursowych.

Sąd podzielił zaprezentowany przez organ interpretacyjny pogląd, że moment powstania kosztów uzyskania przychodów należy określić z uwzględnieniem art. 3 ust. 2 usko oraz art. 3 pkt 9 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=93BC5965E97C412A6EEC441BD29EF0AB?id=176376]ordynacji podatkowej[/link].

Zgodnie z treścią tych przepisów ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej, „rozumie się przez to każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność – do przedsiębiorców".

Kasa oszczędnościowo-kredytowa nie prowadzi działalności zarobkowej, a zakaz jej prowadzenia wynika z ustawy. Ograniczenie działalności kas oszczędnościowo-kredytowych tylko na rzecz jej członków i tylko o charakterze niezarobkowym przesądza, że prowadzona działalność nie może być uznana za działalność gospodarczą.

Jeżeli zakłada się osiągnięcie w związku z działalnością i w jej efekcie nadwyżki przychodów nad poniesionymi kosztami, a więc osiągnięcie dochodu, to znaczy, że został określony cel zarobkowy tej działalności. Tak nie jest w przypadku SKOK.

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Gliwicach z 26 marca 2009 r., I SA/Gl 1084/08.[/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono