[b]Tak orzekł WSA w Szczecinie 9 lipca 2009 r. (I SA/Sz 304/09).[/b]
Podatnik uzyskał decyzję ustalającą nadwyżkę VAT naliczonego nad należnym za maj 2006 r. Została ona wydana na skutek ponownego rozpatrzenia sprawy w związku z uchyleniem przez WSA wcześniejszej decyzji, w której organ błędnie zakwestionował udokumentowaną przez podatnika wysokość nadwyżki.
Mimo uchylenia decyzji za maj 2006 r. organy podatkowe odmówiły zmiany decyzji ostatecznych ustalających podatek VAT za czerwiec i lipiec 2006 r., które zostały wydane z uwzględnieniem uchylonej decyzji. W ich opinii podatnik będzie mógł odliczyć powstałą nadwyżkę w następnym okresie rozliczeniowym, co do którego nie obowiązuje decyzja ostateczna, tj. w sierpniu 2006 r.
Podatnik uznał, że takie stanowisko organu narusza przepisy prawa materialnego, a w szczególności art. 87 ust. 1 ustawy o VAT z 2004 r.
Jego zdaniem zarówno z przepisów prawa polskiego, jak i przepisów prawa unijnego (VI dyrektywa) wynika, że prawo do odliczenia nadwyżki przysługuje tylko w okresie rozliczeniowym bezpośrednio następującym po okresie, w którym nadwyżka wystąpiła. Tym samym organ odmawiając zmiany decyzji za czerwiec i maj 2006 r., pozbawił podatnika faktycznej możliwości skorzystania z przysługującego mu prawa do odliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. W związku z tym wniósł skargę do WSA.