Zawodowy kierowca sam płaci mandaty

Osoba, która zasiada za kierownicą ciągnika siodłowego, nie może narażać pracodawcy na ekstra wydatki

Aktualizacja: 08.09.2009 07:49 Publikacja: 08.09.2009 06:30

Zawodowy kierowca sam płaci mandaty

Foto: Fotorzepa, Dorota Awiorko Dor Dorota Awiorko

Tak wynika z [b]wyroku Sądu Najwyższego (sygn. akt III PK 15/09)[/b], jaki zapadł w sprawie Eugeniusza S., kierowcy ciężarówki, którego nieopatrzne zachowania obciążyły firmę nieprzewidzianymi wydatkami .

Do pierwszego zdarzenia doszło, gdy uszkodził naczepę wypożyczoną z innej firmy, za co pracodawca musiał zapłacić prawie 600 euro odszkodowania. Drugim razem angielskie służby imigracyjne wykryły trzech nielegalnych imigrantów w środku naczepy, z którą przejeżdżał przez granicę Zjednoczonego Królestwa. Władze nałożyły na kierowcę, jego firmę i właściciela naczepy po 300 funtów kary.

Pracownik nie zwrócił jednak tych pieniędzy pracodawcy, nie zapłacił też swojego mandatu. Dlatego też następnym razem, gdy ciężarówka wjeżdżała na wyspy (ale już z innym kierowcą), władze zatrzymały ją na parkingu, do czasu uregulowania mandatu nałożonego na kierowcę. Wywołało to dodatkowe koszty związane z wynajęciem prawnika i holowaniem pojazdu na parking – łącznie 1300 euro. Ostatnim przewinieniem kierowcy było to, że po zakończeniu trasy zostawił pojazd w innym niż umówione miejscu, zabrał ze sobą kluczyki i dokumenty wozu, co unieruchomiło firmowy pojazd na kilka dni.

Firma przewozowa wystąpiła więc do sądu o zwrot wszystkich tych pieniędzy do pracownika.

Gdy sprawa dotarła do Sądu Najwyższego ze skargą kasacyjną kierowcy (przegrał w obu instancjach), SN przyznał rację firmie transportowej. [b]Uznał, że wina pracownika nie budzi żadnych wątpliwości. W związku z czym może on zostać pociągnięty przez pracodawcę do odpowiedzialności.[/b]

Zgodnie z art. 119 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1288079C8A806B4039D19A8B496CF333?id=76037]kodeksu pracy[/link] odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną pracodawcy nieumyślnie jest ograniczona do trzykrotności jego wynagrodzenia. Roszczenia firmy nie przekraczały tego limitu.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr