Płacić nie trzeba, gdy nie było podstaw do wniosku o upadłość

Członek zarządu spółki z o.o. może się uwolnić od odpowiedzialności za zaległości podatkowe, jeśli wykaże, że w czasie pełnienia przez niego funkcji nie było podstaw do zgłoszenia wniosku o upadłość

Aktualizacja: 11.09.2009 07:45 Publikacja: 11.09.2009 06:30

Płacić nie trzeba, gdy nie było podstaw do wniosku o upadłość

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

[b]Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 10 sierpnia 2009 r. (sygn. II FPS 3/09). [/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Podatnik podpisywał zeznania spółki z.o.o. jako prezes jej zarządu. Zrezygnował z pełnienia tej funkcji (zmiana została wpisana w rejestrze handlowym). Inspektor urzędu kontroli skarbowej określił spółce zobowiązanie w podatku dochodowym. Spółka nie wniosła odwołania, nie wpłaciła też zaległości. W efekcie została wszczęta egzekucja. Nie udało się jednak wyegzekwować zaległości podatkowych. Ponieważ egzekucja okazała się bezskuteczna, naczelnik urzędu skarbowego umorzył ją. Po tej dacie były prezes zarządu złożył pismo, w którym wskazał majątek spółki, z którego możliwa jest egzekucja.

Efekt był taki, że organy podatkowe wszczęły postępowanie dotyczące odpowiedzialności byłego prezesa zarządu. Nie pomogły odwołanie ani skarga do WSA. Sprawa trafiła do NSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, o którym mowa w art. 116 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D58D8282F6A364A2C319EFD5EE053212?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2003 r., może skutecznie uwolnić się od odpowiedzialności za zaległość podatkową powstałą w okresie pełnienia przez niego tej funkcji, jeżeli w okresie tym nie było podstaw do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub wszczęcia postępowania układowego, a podstawy te powstały dopiero po wydaniu decyzji określających tę zaległość podatkową i po zakończeniu pełnienia funkcji członka zarządu.

Cechą charakteryzującą odpowiedzialność osób trzecich jest to, iż odpowiadają one za cudzy dług. Jest to bowiem odpowiedzialność gwarancyjna i zabezpieczająca należności publicznoprawne przed unikaniem odpowiedzialności przez podatników, płatników, inkasentów. Co więcej, odpowiedzialność osób trzecich nie ma żadnego związku z obowiązkiem podatkowym ciążącym na podatniku czy obowiązkiem instrumentalnym płatnika i inkasenta.

Ocena, czy zgłoszenie upadłości nastąpiło we „właściwym czasie”, powinna być dokonywana w świetle przepisów dotyczących postępowania upadłościowego i układowego. Czasem właściwym do podjęcia tych czynności jest czas, w jakim zarząd spółki, niebędący w stanie zrealizować zobowiązań względem jej wierzycieli, winien złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęcie postępowania układowego, aby w ten sposób chronić zagrożone interesy wierzycieli.

Termin 14 dni na złożenie przez przedsiębiorcę wniosku o ogłoszenie upadłości liczony od dnia, w którym majątek nie wystarcza na zaspokojenie długów, ma na celu ograniczenie do niezbędnego minimum okresu, w którym dłużnik może rozporządzać swoim majątkiem w sposób odmienny, niż czyniłby to syndyk po ogłoszeniu upadłości. Członkowie zarządu dłużnika będącego osobą prawną, nie dochowując terminu i rozporządzając majątkiem przedsiębiorcy, narażają prawa wierzycieli

[b]Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 10 sierpnia 2009 r. (sygn. II FPS 3/09). [/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr