Reklama
Rozwiń

Płacić nie trzeba, gdy nie było podstaw do wniosku o upadłość

Członek zarządu spółki z o.o. może się uwolnić od odpowiedzialności za zaległości podatkowe, jeśli wykaże, że w czasie pełnienia przez niego funkcji nie było podstaw do zgłoszenia wniosku o upadłość

Aktualizacja: 11.09.2009 07:45 Publikacja: 11.09.2009 06:30

Płacić nie trzeba, gdy nie było podstaw do wniosku o upadłość

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

[b]Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 10 sierpnia 2009 r. (sygn. II FPS 3/09). [/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Podatnik podpisywał zeznania spółki z.o.o. jako prezes jej zarządu. Zrezygnował z pełnienia tej funkcji (zmiana została wpisana w rejestrze handlowym). Inspektor urzędu kontroli skarbowej określił spółce zobowiązanie w podatku dochodowym. Spółka nie wniosła odwołania, nie wpłaciła też zaległości. W efekcie została wszczęta egzekucja. Nie udało się jednak wyegzekwować zaległości podatkowych. Ponieważ egzekucja okazała się bezskuteczna, naczelnik urzędu skarbowego umorzył ją. Po tej dacie były prezes zarządu złożył pismo, w którym wskazał majątek spółki, z którego możliwa jest egzekucja.

Efekt był taki, że organy podatkowe wszczęły postępowanie dotyczące odpowiedzialności byłego prezesa zarządu. Nie pomogły odwołanie ani skarga do WSA. Sprawa trafiła do NSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, o którym mowa w art. 116 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D58D8282F6A364A2C319EFD5EE053212?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2003 r., może skutecznie uwolnić się od odpowiedzialności za zaległość podatkową powstałą w okresie pełnienia przez niego tej funkcji, jeżeli w okresie tym nie było podstaw do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub wszczęcia postępowania układowego, a podstawy te powstały dopiero po wydaniu decyzji określających tę zaległość podatkową i po zakończeniu pełnienia funkcji członka zarządu.

Cechą charakteryzującą odpowiedzialność osób trzecich jest to, iż odpowiadają one za cudzy dług. Jest to bowiem odpowiedzialność gwarancyjna i zabezpieczająca należności publicznoprawne przed unikaniem odpowiedzialności przez podatników, płatników, inkasentów. Co więcej, odpowiedzialność osób trzecich nie ma żadnego związku z obowiązkiem podatkowym ciążącym na podatniku czy obowiązkiem instrumentalnym płatnika i inkasenta.

Ocena, czy zgłoszenie upadłości nastąpiło we „właściwym czasie”, powinna być dokonywana w świetle przepisów dotyczących postępowania upadłościowego i układowego. Czasem właściwym do podjęcia tych czynności jest czas, w jakim zarząd spółki, niebędący w stanie zrealizować zobowiązań względem jej wierzycieli, winien złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęcie postępowania układowego, aby w ten sposób chronić zagrożone interesy wierzycieli.

Termin 14 dni na złożenie przez przedsiębiorcę wniosku o ogłoszenie upadłości liczony od dnia, w którym majątek nie wystarcza na zaspokojenie długów, ma na celu ograniczenie do niezbędnego minimum okresu, w którym dłużnik może rozporządzać swoim majątkiem w sposób odmienny, niż czyniłby to syndyk po ogłoszeniu upadłości. Członkowie zarządu dłużnika będącego osobą prawną, nie dochowując terminu i rozporządzając majątkiem przedsiębiorcy, narażają prawa wierzycieli

[b]Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 10 sierpnia 2009 r. (sygn. II FPS 3/09). [/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono