[b]Tak orzekł WSA w Gdańsku 17 lipca 2009 r. (I SA/Gd 340/ 09, I SA/Gd 339/09, I SA/Gd 338/09).[/b]
Spółka złożyła trzy wnioski o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego przez ministra finansów. Wskazała w nich, że rozlicza się za pomocą trzech kont bankowych: walutowego rachunku bieżącego z możliwością posiadania debetu (dalej: konto 1), rachunku bieżącego w PLN (dalej: konto 2) oraz drugiego rachunku walutowego, jednak bez możliwości korzystania z debetu (dalej: konto 3). Zapytała, kiedy występują podatkowe różnice kursowe przy przelewach między tymi kontami oraz przelewach zewnętrznych. Jej zdaniem różnice występują, gdy dokonuje ona przelewów z konta 1 na konto 3 oraz gdy na konto 1 wpływają środki z kont kontrahentów lub innych kont własnych. Jednocześnie stwierdziła, że różnice kursowe nie powstają, gdy dokonuje przelewu z konta 2 na konto 1.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym. Wskazał, że przeniesienie pewnej kwoty pieniężnej z konta debetowego na inne konto spółki w tej samej walucie jest podatkowo obojętne i nie może rodzić skutków w postaci podatkowych różnic kursowych, gdyż jest to tylko zmiana miejsca przechowywania środków, a nie operacja przepływu środków. Było to konsekwencją założenia, że skoro spółka może korzystać z debetu, to jest jednocześnie posiadaczem określonej kwoty pieniężnej do wysokości limitu, jaki może mieć na koncie debetowym.
WSA przychylił się do tej interpretacji i uznał, że [b]w tym wypadku możliwość korzystania z debetu nie może być traktowana jako kredyt. W związku z tym przelewy między kontem 1 a kontem 3 należy traktować jedynie jako zmianę miejsca przechowywania środków pieniężnych[/b].
Sąd wskazał również, że gdy z konta 1 przelewane są środki na konto 2, to różnice występują. Według WSA różnice kursowe występują także w sytuacji, gdy na konto 1 wpłacają środki zagraniczni kontrahenci. Jeśli chodzi o wpłaty dokonywane przez skarżącą z konta 3 na konto 1, nie dochodzi do powstania różnic kursowych.