Orzeczenia z ostatniej chwili

Publikacja: 02.11.2009 05:05

Orzeczenia z ostatniej chwili

Foto: www.sxc.hu

[srodtytul]Nie ma obowiązku korekty VAT po raporcie[/srodtytul]

[b]Tak orzekł WSA w Poznaniu w wyroku z 13 października 2009 r. (I SA/Po 464/09).[/b]

Organ podatkowy, wydając interpretację indywidualną, zobowiązany jest każdorazowo do sprawdzenia zgodności przepisów prawa krajowego z przepisami wspólnotowymi. W tytule IX dyrektywy 112 wymieniono enumeratywnie czynności, które mogą być zwolnione z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]VAT[/link].

Wniesienie aportu nie mieści się w tym katalogu. Ustawodawca nie mógł więc zwolnić tej czynności od opodatkowania. Należy więc przyjąć, że wniesienie aportu przed 1 grudnia 2008 r. było opodatkowane. Ponieważ wniesienie aportu jest czynnością opodatkowaną, podatnik nie ma obowiązku korekty podatku naliczonego odliczonego wcześniej z tytułu ulepszeń na nieruchomości.

[srodtytul]Premie pieniężne bez VAT[/srodtytul]

Udzielanie premii pieniężnych w związku ze sprzedażą następuje w wyniku zawartej umowy sprzedaży.

Nie jest to odpłatne świadczenie usług, zatem nie wymaga wystawiania faktur i nie podlega opodatkowaniu. Tak wynika z [b]wyroku WSA w Łodzi z 15 października 2009 r.(I SA/Łd 528/09)[/b].Firmujący zapłaci VAT Wystawienie faktury rodzi zawsze konieczność zapłaty podatku, nawet jeśli faktura nie odzwierciedlała czynności rzeczywistej.

Art. 108 ustawy o VAT, z którego wynika ta zasada, ma zastosowanie do firmującego, wystawiającego faktury, a nie do osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Tak orzekł WSA w Łodzi 14 października 2009 r. (I SA/Łd 270/09, I SA/Łd 268/09).

[i]Więcej ciekawego orzecznictwa podatkowego można znaleźć w biuletynie Tax24 – Przegląd interpretacji i orzeczeń podatkowych:[link=http://www.deloitte.com/pl/tax24]www.deloitte.com/pl/tax24[/link][/i]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo